Messia este reincarnat in Romania
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Messia este reincarnat in Romania

Discutii pro si contra, pe tema cartii Autobiografie semnata de Messia Iisus Hristos
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 HRISTOS A INVIAT

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




HRISTOS A INVIAT Empty
MesajSubiect: HRISTOS A INVIAT   HRISTOS A INVIAT EmptyJoi Apr 23, 2009 12:41 pm

HRISTOS A INVIAT!
Cu toate ca mi-ai sters contul initial fara vreo explicatie, sau daca mi-ai dat vreuna nu mi-ai si dat timp sa o citesc, tu grabindu-te sa-l stergi, eu am revenit.
Sint acelasi tip care a contestat argumentat si zic eu politicos personalitatea care ti-ai asumat-o! Pentru ca sint totusi un tip perseverent si pentru ca nu am abandonat ideea unei intilniri fata in fata pentru a avea o discutie deschisa, am facut chiar ceea ce mi-ai sugerat, am citit cartea ta in totalitate. Dupa ce am citit-o, vreau sa-ti spun ca am inteles si de ce doresti cu tot dinadinsul sa ti se citeasca cartea, si crede-ma ca STIU si scopul cit si modalitatea pe care ai adoptat-o...
Pentru ca tot ai afirmat ca esti deschis la discutii, pro si contra, (cu toate ca pina acum in afara de mesajele mele pe care le-ai sters, nu am mai vazut niciun mesaj care sa te conteste), astept sa ma inviti la o discutie, de preferat ar fi sa mai fie si alti "discipoli" de-ai tai de fata. Eu imi asum acest lucru, tu?
Sus In jos
Ioana
moderator
moderator



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 24/09/2008

HRISTOS A INVIAT Empty
MesajSubiect: Re: HRISTOS A INVIAT   HRISTOS A INVIAT EmptyVin Apr 24, 2009 8:42 am

In legatura cu faptul ca nu ai vazut aici mesaje care sa il conteste pe Messia, poate ca este vorba de limitele impuse de regulamentul forumului, acceptat de toti cei inscrisi pe forum si care nu permite manifestari lipsite de decenta.
Unii oameni reusesc sa gaseasca o modalitate civilizata de a-si expune o opinie critica, dar alti oameni, mai cu seama atunci cand e vorba de un subiect precum reincarnarea lui Iisus, care ataca atit de multe prejudecati religioase, se lasa orbiti de furie, incep sa delireze, devin agresivi, batjocoritori si grosolani, dar daca reusesc totusi sa se relaxeze un moment , o anumita adiere a decentei si a intelepciunii ii indeamna ori sa renunte cu totul ,ori sa amine scrisul pe forum pentru alta data, cand vor avea mintea mai limpede.
In plus, o alta cerinta adresata celor care posteaza pe forum este urmatoarea:

"POSTEZ IN ACEST FORUM NUMAI PARERILE CELOR CARE AU CITIT INTEGRAL CARTEA MEA AUTOBIOGRAFICA!
DESIGUR, PARERI PRO SAU CONTRA, CACI SUNT FAIR-PLAY.
MULTUMESC PENTRU INTELEGERE!" -citat M.I.H.

Inteleg totusi ca unii oameni nu au rabdare sa citeasca aceasta carte si ar vrea sa sara imediat sa dea cu parul pt a-si manifesta religiozitatea.
Totusi, ei reusesc, unii mai usor, altii mai greu, sa se abtina de la comentarii agresive si respecta dorinta autorului de a nu isi exprima opinii despre identitatea acestuia atita timp cat nu au citit cartea.

Dupa ce oamenii citesc cartea, chiar daca unii nu sint convinsi de ideea de reincarnare a lui Iisus, manifesta totusi un respect fata de autorul cartii, macar pentru valoarea invataturilor continute in acea carte.
Conteaza insa foarte mult si felul in care omul citeste cartea : ideal ar fi ca omul sa nu aiba interese foarte puternice ca sa se opuna adevarului.
Totusi, chiar cu bune intentii, pe baza de considerente intelectuale este foarte dificil, daca nu chiar imposibil, sa se ajunga la adevar.Mai devreme sau mai tirziu este foarte posibil sa ajungem sa ne contrazicem propriile rationamente, ca sa nu mai vobim de faptul ca exista noi si noi aspecte care apar si pe care nu stim cum sa le integram in ansamblu ca sa ajungem la o concluzie corecta.
Exista insa intuitie, revelatie spirituala, iar aceasta este calea cea mai inteleapta de a gasi raspuns la intrebarea daca autorul cartii "Autobiografia lui Messia" este reincarnarea lui Iisus. Intelectul stie putine, dar spiritul stie multe.
Pentru cineva care stie sa asculte glasul spiritului, nu este nevoie sa faca nenumarate cercetari intelectuale, bijbiind dupa raspunsuri.

Si atunci tu ce vrei sa demonstrezi la acea intilnire pe care vrei sa o convoci ? Vrei sa te intilnesti cu unii oameni care au simtit in inima lor ca Iisus este reincarnat, ca sa le demonstrezi cum jongleaza intelectul tau cu tot felul de presupusuri ? De parca noi nu am fi vazut destul cum jongleaza intelectul si cum slujeste , fie mai abil, fie de-a dreptul pueril, diverselor interese ale egoului. Ia spune, nu cumva ai interese sa te autoconvingi ca Iisus nu s-a reincarnat ? Mai ales acum ca egoul tau s-a simtit lezat, cred ca ai inca si mai multe motive sa te autoconvingi ca nu Iisus este cel care ti-a spus ca "esti de compatimit". A propos, nici eu nu sint o persoana plina de vrednicie in ochii lui Iisus si stiu asta foarte bine. Dar adevarul este adevar :Iisus s-a reincarnat. La concluzia aceasta am ajuns in primul rind pe baza de perceptie spirituala.
Sigur, putem sa abordam problema si din punct de vedere filozofic, dar asta nu se poate intr-o singura intilnire : ca sa ajungem la adevar, sau macar la vreun semiadevar, pe baza de deductii intelectuale, eu cred ca ar trebui sa ne luam timp liber macar cateva decenii pe care sa le petrecem impreuna, ca sa ne impartasim unii altora presupusurile noastre intelectuale.

Vorbitor 1 : eu presupun cutare lucru.
Vorbitor 2 :Ah, nu, nu, eu presupun exact pe dos.
(....................................................etc)
M-as mira sa aiba cineva chef sa dea curs invitatiei tale.

Ioana Osan

P.S. "astept sa ma inviti la o discutie, de preferat ar fi sa mai fie si alti "discipoli" de-ai tai de fata. Eu imi asum acest lucru, tu?"—zice "imperator".
De preferat ar fi sa nu mai fii obraznic.
Sus In jos
Ioana
moderator
moderator



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 24/09/2008

HRISTOS A INVIAT Empty
MesajSubiect: Re: HRISTOS A INVIAT   HRISTOS A INVIAT EmptyVin Apr 24, 2009 11:08 am

Chiar si intelectual daca abordam unele subiecte, se pot intelege destule lucruri. In privinta ideii de reincarnare a lui Iisus, este limpede ca daca Iisus doreste sa se reincarneze pentru a-i ajuta pe oameni, este liber sa o faca. Unde este logica in a sustine ca Iisus nu se reincarneaza ? Nu are voie ? Nu vrea ? De ce nu are voie ? Cine trebuie sa ii dea voie ?
Dar cum sa il recunosti pe Iisus reincarnat? Aici e mai complicat. Sa compari pe un Iisus care a trait in urma cu 2000 de ani (si despre care in nici un caz nu poti sa afirmi ca stii TOTUL) cu un om care traieste in ziua de azi despre a carui invatatura iarasi nu vrei sa stii prea multe, este complicat. Mai ales ca nici nu e obligatoriu sa fie identici- Iisus reincarnat cu Iisus cel de acum 2000 de ani. Sau e obligatoriu sa fie identici ? Cine zice asta ? Nu cred ca e obligatoriu si nici nu cred ca este posibil sa fie identici. Despre invatatura lui Iisus, chiar si in Biblie se precizeaza ca Iisus ar mai fi avut multe de adaugat, dar oamenii de atunci nu erau pregatiti spiritual.
Si atunci pe ce considerente deduci daca Iisus s-a reincarnat sau nu ? Pe baze intelectuale poti doar sa faci presupuneri. Poti spune (daca nu esti orbit de prejudecati sau subjugat de diverse interese ale egoului) :da, este un maestru autentic, invatatura lui seamana cu invatatura lui Iisus, este posibil ca intr-adevar sa fie Iisus. Daca insa te bazezi pe revelatie spirituala, stii sigur.
Este bine ca omul sa isi dezvolte intuitia, este binele lui cel mai inalt sa traiasca in armonie cu spiritul, caci vine vremea cand in viata oricarui om apar situatii dificile si atunci, daca unicul instrument pe care te bazezi este un intelect subjugat nazarelilor egoului, esti ca un orb care umbla pe intuneric pe unde se nimereste si se bazeaza pe noroc ca sa nu nimereasca in vreo groapa.
Sus In jos
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

HRISTOS A INVIAT Empty
MesajSubiect: Draga Mea Ioana!   HRISTOS A INVIAT EmptySam Apr 25, 2009 9:46 am

Multumesc ca ai raspuns in locul Meu acestui "imperator"!
(trebuie sa recunoastem ca e un "nume" ce denota multa iubire si ingaduinta, asa-i? sau doar umilinta si modestie?
nume = nominus = suflet... dupa numele pe care si-l alege fiecare ne putem face o ideea clara despre calitatile sale;
fiecare nume are o anumita vibratie...)
Ai dreptate in ce i-ai scris...

El inca nu intelege ca Eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, doar dau mesaje spre mantuire, trezire...
Fiecare e liber sa accepte sau nu Adevarul. Mantuirea nu e obligatorie.

Nu e importanta persoana Mea, ci doar urmarea sfaturilor pe care le dau oamenilor.
Nu mesagerul e important, ci mesajele!

Ideal ar fi pt sufletul lui sa vada toate emisiunile Mele
(desi am platit mii de euro pina acum pe aceste emisiuni, le-am postat totusi gratuit pe internet... nici asta nu stie el)...
si sa practice rugaciunea inimii si meditatia, ca sa se apropie de Dumnezeu cel adevarat...
Eu am ales Adevarul care elibereaza, el dogma care incatuseaza... dar ii respect alegerile.

Pace voua, tuturor!

Mihail I.H.
Sus In jos
http://www.messia.ro
Continut sponsorizat





HRISTOS A INVIAT Empty
MesajSubiect: Re: HRISTOS A INVIAT   HRISTOS A INVIAT Empty

Sus In jos
 
HRISTOS A INVIAT
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» "Iisus Hristos" pe norii Cerului
» Cu Messia despre Iisus Hristos, om si Dumnezeu
» Cu Messia despre Iisus Hristos, om si Dumnezeu, a 22-a em DDTV
» Avertizarea data de Iisus Hristos prin Padre Pio

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Messia este reincarnat in Romania :: Diverse :: Intrebari si Raspunsuri-
Mergi direct la: