Messia este reincarnat in Romania
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Messia este reincarnat in Romania

Discutii pro si contra, pe tema cartii Autobiografie semnata de Messia Iisus Hristos
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 despre chinurile egoului fata in fata cu Adevarul

In jos 
AutorMesaj
Ioana
moderator
moderator



Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 24/09/2008

despre chinurile egoului fata in fata cu Adevarul Empty
MesajSubiect: despre chinurile egoului fata in fata cu Adevarul   despre chinurile egoului fata in fata cu Adevarul EmptyVin Sept 26, 2008 7:22 pm

...scriai Tu intr-un e-mail : "nu cred ca mai e cazul sa atac Eu egourile, vad ca se ataca ele singure!"

Raspunsul meu:

Iti multumesc pentru binecuvintarea Ta si pentru incurajarile Tale!
Da, este adevarat ca egourile oamenilor se ataca reciproc, aici sintem plini de elan si muncim cu placere, dar in situatiile in care egourile il simt pe "dusmanul" cel mai mare (cum ar fi cazul reincarnarii lui Iisus) ele reusesc deseori sa treaca peste micile divergente, coalizindu-se impotriva "dusmanului" comun.
Totusi, chiar daca nu faci nimic special si intentionat pentru a ofensa egoul oamenilor, chiar si simplul fapt de a Te comporta natural, asa cum simti, va fi extrem de deranjant la adresa unora care ar avea pretentia sa Te comporti in chip identic cu acel Iisus descris in Noul Testament. Daca i-am solicita pe acesti barbati semeti si vajnici aparatori ai adevarului sa ne povesteasca exact cum cred ei ca este acel Iisus pe care si-L amintesc din Noul Testament ar rezulta,
de cele mai multe ori, ca ori nu au citit deloc Noul Testament, ci doar au vazut un film (sau bunica lor le-a povestit),
ori l-au citit, dar amintirile lor sint extrem de vagi.
Cat despre preoti, nu se poate spune ca nu ar sti pe de rost Noul Testament, dar felul in care il interpreteaza nu dovedeste, din pacate, o foarte mare fidelitate fata de Adevar. In plus, ei sint niste functionari platiti sa respecte o anumita dogma, asa ca nu ar fi de mirare ca intr-o situatie in care chiar ar fi capabili sa recunoasca (in sinea lor) reintruparea lui Iisus in persoana Ta, ei sa fie tentati sa isi faca niste socoteli gospodaresti daca nu cumva ar fi dezavantajos pentru ei (din punct de vedere al carierei profesionale) sa faca marturisiri publice.
Teribila dilema, aceea de a se decide ce este mai important pentru ei: Adevarul sau banul si reputatia in cadrul institutiei bisericesti.
P.S. Acuma ca ai aparut la emisiunea la care a fost invitat si un teolog, nu se va putea spune ca nu au fost informati ca ai spus ca esti reincarnarea lui Iisus.
Sus In jos
 
despre chinurile egoului fata in fata cu Adevarul
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Adevarul despre cancer
» Adevarul despre vaccinul gripei porcine
» Despre Messia si despre talentele noastre cele numeroase
» Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Messia este reincarnat in Romania :: Parerea cititorilor :: Parerile voastre-
Mergi direct la: