Messia este reincarnat in Romania
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Messia este reincarnat in Romania

Discutii pro si contra, pe tema cartii Autobiografie semnata de Messia Iisus Hristos
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 NIHIL SINE DEO

In jos 
AutorMesaj
David-Izvor




Numarul mesajelor : 1
Location : Spania
Data de inscriere : 09/11/2008

NIHIL SINE DEO Empty
MesajSubiect: NIHIL SINE DEO   NIHIL SINE DEO EmptyDum Noi 09, 2008 11:48 pm

"Doamne ajuta, MOSU! Fii binecuvantat!



Ieri am terminat de citit CARTEA Ta.
Tin sa-ti spun ca m-a bucurat f.f.f. mult, este o CARTE MINUNATA ptr. oameni minunati sau care vor sa devina minunati, este o carte SFINTITA ptr.oameni sfintiti sau care vor sa sa sfinteasca, ce mai: este o CARTE DESAVARSITA ptr. oameni desavarsiti sau care vor sa se desavarseasca, este o CARTE ALEASA ptr. cei alesi sau urmeaza sa fie alesi.
Este o CARTE UNIVERSAL VALABILA, adica: atat ptr.cei avansati pe cale, sporiti spiritual, cu o viata superioara, cu o constiinta libera si o vibratie inalta (ca le confirma si se regasesc in ea) cat si ptr. cei in curs, treziti (ajutandu-i sa se lumineze, intareasca, defineasca, desopere, sa isi dezvolte increderea, curajul, indrazneala, experienta si trairile proprii,e.t.c.) si mai ales ptr. cei RATACITI, IGNORANTI, AROGANTI, SOVAIELNICI, NESTIUTORI, care DORM BUSTEAN inca, dar care vor se evolueze.
Este o CARTE foarte practica, de informare, de formare, iluminare, calauzire spirituala.
Deci eu o consider de o certa si reala valoare din toate punctele de vedere;
eu cred ca: formatul, continutul, informatia, maniera directa, profunda, pe alocuri mai dura sau chiar socanta, dar instructiva, formatoare - deci prezentarea ei in ansamblu si forma ei ca atare - este cea mai buna varianta posibila si totodata cea mai eficienta versiune (avind in vedere ca nimic nu este intamplator - daca a iesit pe piata in versiunea aceasta, eu cred cu tarie ca asa trebuia sa iasa si aceasta este cea mai buna varianta/ versiune, nemaipunand la socoteala ceea ce este mai esential de fapt: ceea ce stii Tu, ce esti, cine esti, ce poti, experienta Ta, accesul Tau la informatia celesta, ancestrala, divina).
Cu alte cuvinte, fii linistit si chiar felicita-Te ca o meriti din plin, avand in vedere volumul mare de munca (vezi toate trimiterile la Biblia ortodoxa, care sustin tot ceea ce afirmi/ faci cunoscut/ informezi si sustii), calitatea incontestabila a ceea ce transmiti si exprimi!
Este o CARTE PUNCTUALA, cu o ADRESA - DESTINATIE precisa, cu un segment bine definit, al celor care aleg calitatea si vor sa fie ei insisi calitate, o CARTE care produce CALITATE.DE CE? AICI ESTE CHINTESENTA! PENTRU CA LUI DUMNEZEU TATAL CERESC A TOT SI ATOATE CREATORUL II PLACE SI VOIESTE, DORESTE CALITATEA, DECI PRIN URMARE ESTE CARTEA LUI DUMNEZEU, scrisa ptr. cei ce o asteapta, o vor si au realmente nevoie de ea, ptr. a putea si sti CUM sa IL urmeze pe DUMNEZEU si sa se poata mantui si desavarsi prin puterea HARULUI DIVIN si LUCRAREA DUHULUI SFANT.
In ceea ce ma priveste vis-a-vis de CARTEA Ta, ptr. mine este o confirmare, reconfirmare, regasire in proportia covarsitoare de 90-95%, dar este si iluminare, incurajare si ascutirea atentiei, trezviei.
Ce mai: este o bucurie, o desfatare spirituala!Ce m-a miscat cel mai mult - efectiv m-a marcat - sunt paragafele (de la pagina 210-211-212 sau asa ceva) de la capitolul CONCLUZII.
Efectiv am simtit in suflet, inima, in piept o zvacnire, caldura, presiune, vibratie,pace, beatitudine, chemare, intalnire, bucurie, usurare, fericire, deschidere, eliberare si nu mai stiu cum sa spun si sa ma exprim, caci cuvintele imi sunt de prisos, dar peste toate astea o forta, o energie care mai-mai ca ma lua pe sus, cu tot "tonajul" meu cu tot!
Critica sau observatii nu este cazul, nu am ce, doar ca Tu stii ca mie nu-mi plac bancurile pe seama divinitatii; nu vreau sa Te superi, dar mesajul CARTII este atat de adanc, profund, serios, captivant, incitant, adevar pur de la tata lui - caci este pur si simplu in joc: salvarea, sublimarea si elevarea spirituala a vietii si sufletului! (inteleg ca rolul bancurilor este sa delecteze, relaxeze e.t.c., dar la locul si timpul lor) or aici eu cred ca este vorba de a ramane concentrat, de a lua aminte, de a intelege, de a patrunde tainele, tehnicile, de a conexa si de a insusi, de a putea sa le pui in practica, sa le dai viata, substanta, sa fiinteze practic in fiinta ta, sa le traiesti, sa se manifeste, sa produca efecte, si nu orice efecte, ci cele scontate, dorite! Si nicidecum sa vii tocmai aici si acum cu niste bancuri! care chipurile sa ma ce? sa ma DECONECTEZE, adica sa-mi RISIPEASCA MINTEA, CUGETUL, INIMA, SUFLETUL si ATENTIA de la ceee ce este cel mai important ptr. SUFLETUL si CONSTIINTA MEA!? Dar ma rog, asa gandesc eu si nu vreau sa fac un proces de intentie, sau sa emit pretentia ca asa este cel mai bine, sau ca eu detin Adevarul absolut; fiecare are libertatea sa gandeasca, creada, actioneze si sa faca ceea ce crede, vrea si considera de cuviinta ca este bine sau rau. La fel, atentia si naduful Tau s-a revarsat doar asupra CRESTINILOR, ma rog, conducatorilor (de confesiune ortodoxa)... nu ca nu ai avea dreptate, dar sunt citiva si de ai Domnului, adevarati slujitori care fac apostolat cu si din viata lor, exemple fiind si unii si altii, unii de urmat, alti de neurmat; asa este lumea aici, in dimensiunea asta de spatiu si timp: duala, impartita in buni si mai putin buni sau chiar rai de-a dreptul. Dar eu cred ca valoarea trebuie recunoscuta si apreciata, pretuita si incurajata acolo unde este.
CREDINTA ESTE UNA si este a lui DUMNEZEU, TATAL A TOT SI A TOATE CREATORUL sau cum IL numeste fiecare (ALAH, etc.). Iar RELIGIA - forma de organizare - este a omului si nu merge pe unitate din pacate, ci pe diferente, exclusiviste e.t.c. Deci despre ceilalti numai de bine, ca si cum ar fi desavarsiti. Dar cred ca in ceea ce Te priveste, dupa cum este scris, Te ocupi deocamdata de oile care Ti-au fost incredintate sa le pastoresti, deci inteleg ca de aia le mustri mai mult, ptr. ca Te doare mai tare si le iubesti mai mult. Aici eu cred ca va fi putina poticneala ptr. unii mai slabi sau mai mandri, dar tot raul spre bine; n-au decat sa fie mai ravnitori si cu ajutorul celor de sus sa li se demonstreze contrariul, mai intai ptr. ei si apoi lumii asteia cartitoare si desarte, efemere!
In ceea ce priveste VIETILE SUCCESIVE - INTRUPAREA si REANTRUPAREA - ai adus atatea argumente, incat este greu sa nu le pui la socoteala, sa nu cugeti, reflectezi!
Ce-i drept, eu am pus (pina acum) inaintea Domnului aceasta dilema a mea, sa-mi faca El cunoscut Adevarul, ca sa nu gresesc (eu tragand nadejde ca va fi cum credeam eu, adica ca nu ar fi existand reancarnare!) Dar s-a implinit vremea si m-a bucura faptul ca Dumnezeu a lucrat prin Tine nu ca sa fiu convins, ci ca sa ma conving singur prin modul intelept in care ai lucrat Tu, atat asupra mea, cat si a altor semeni.
Ca sa nu gresesc si eu ca si EVREII, sa nu ma privez de anumite trairi, cunoasteri, posibilitati, bucurii, avantaje, certitudini, e.t.c., avand in vedere ceea ce stii si cunosti Tu, ce ai trait, experientele Tale si a atatora alti semeni, frate MIHAIL VREAU SA-TI MULTUMESC si sa Te anunt ca recunosc, accept si cred de acum in VIETI SUCCESIVE, in INTRUPARE si in REANTRUPARE!
Dar eu fiind un HRISTOCENTRIST, cred de asemenea ca o data cu venirea - intruparea lui IISUS care a adus HARUL, traind si implinind invataturile Lui, impreuna cu El si lucrarea DUHULUI SFANT poate fi suficienta o singura viata ptr a atinge si dobandi MANTUIREA, DESAVARSIREA.
In ceea ce priveste semnarea a ceea ce simti, dupa cum o spui si Tu, inaintea lui DUMNEZEU conteaza atasamentul in DUH, INIMA SINCERA, SUFLET DESCHIS SI CONSTIINTA CURATA, LIMPEDE, CLARA, lucru pe care cred ca il stii, ca SUNT DE PARTEA TA, A LUI DUMNEZEU TATAL CERESC!
AMIN si DOAMNE AJUTA!

In ceea ce priveste intruparea Ta, eu una stiu, cred si marturisesc ca: LA SI CU DUMNEZEU TOTUL - DAR ABSOLUT TOTUL! - ESTE CU PUTINTA, POSIBIL SI ADEVARAT! Intruparea Ta e un lucru care nu ma mira, ci dimpotriva ma BUCURA! AMIN! DOAMNE AJUTA!

Mi-ai cerut parerea sincera si adevarata a ceea ce simt si cred despre CARTEA TA; iat-o, asta este! O ai, si o marturisesc cu drag!
Sigur, am uitat mai multe, dar le vom discuta si dezbate pe indelete si in amanunt atunci cand ne vom intalni, fata catre fata, la plinirea vremii, dupa voia DOMNULUI, cat mai repede cu putinta.
Dumnezeu sa ne primeasca, asculte si implineasca: multumirile, recunostintele, slavirile, milosteniile, rugaciunile si cererile noastre, binecuvantadu-ne si sa ne aprehendeze cu dragostea Lui!
AMIN.

Izvor va saluta cu drag si dor, pe voi si pe toti cei dragi voua!
Doamne ajuta!


"NIHIL SINE DEO"
DAVID-IZVOR, SPANIA, .
12-09-08."
Sus In jos
 
NIHIL SINE DEO
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Messia este reincarnat in Romania :: Parerea cititorilor :: Parerile voastre-
Mergi direct la: