Messia este reincarnat in Romania
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Messia este reincarnat in Romania

Discutii pro si contra, pe tema cartii Autobiografie semnata de Messia Iisus Hristos
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Vindecarea Sufletului

In jos 
AutorMesaj
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Vindecarea Sufletului Empty
MesajSubiect: Vindecarea Sufletului   Vindecarea Sufletului EmptyVin Noi 28, 2008 10:27 pm

Cititi un articol interesant despre vindecarea sufletului

VINDECAREA SUFLETULUI


Alchimistul cauta secretul transformarii plumbului in aur si al nemuririi, misticul spera in gasirea pietrei filosofale care-i va permite cunoasterea Adevarului si indeplinirea tuturor dorintelor, ego-ul doreste puteri paranormale, pustnicul face asceza crezind ca astfel atinge sfintenia, initiatul sincer se pregateste prin studiu, asceza si devotiune fata de un Maestru veritabil si cauta sa atinga autocontrolul perfect, sa evolueze si apoi sa atinga iluminarea si eliberarea completa de ignoranta, crestinul se roaga pentru revenirea lui Iisus Hristos si transformarea intregului Pamint in Paradis, evreii inca il asteapta pe acel Messia promis de proorocii din timpul Vechiului Testament, budistii il invoca pe Buddha Maitreya, avatarul noii ere de aur, iar omul de rind se tiraste prin existenta, muncind adesea ca un sclav sa-si cistige bucata de paine, pentru a supravietui intr-o lume “civilizata”, intr-o societate corupta si in prag de colaps, uneori indraznind totusi sa spere intr-o minune, prin care va scapa de griji si saracie, si poate chiar prin care va capata acces la adevarata Fericire. Ei cauta, spera, doresc, fac asceza, se pregatesc, se roaga, asteapta, invoca, muncesc… si continua sa caute raspunsuri valabile si clare la intrebarile esentiale. Dar citi reusesc sa-si atinga aceste scopuri intr-o singura viata de om? Extrem de putini, din pacate. Citi traiesc AICI si ACUM in acea Imparatie a Cerurilor de care vorbeste Maestrul Divin? Niciunul! Si asta pentru ca aproape toti uita esentialul… toti cauta in exterior raspunsurile, in loc sa caute in interiorul fiintei lor; de aceea cautarile ignorantilor nu pot lua sfirsit niciodata. Acel Dumnezeu din exterior la care unii se roaga nu exista decit sub forma fara de forma a energiei universale; cel adevarat e scinteia divina din fiecare fiinta umana, scinteie trezita la realitate; doar gasind in inima sa pe Hristos, Maestrul Divin, omul poate atinge extazul dorit de sufletul sau, acea mantuire-iluminare care e scopul oricarei religii; la fel, acea bogatie (corn al abundentei) pe care unii o cauta in afara nu e de gasit decit in interior, si poate fi pusa in practica doar aplicind in plan fizic principiile spirituale, care sunt universal valabile.
Care sunt acestea? Nu intru aici in detalii, mentionez doar ca toti initiatii stiu ca exista atit esoterism, cit si exoterism; adica atit invataturi secrete, destinate doar elitei, celor care dovedesc merite deosebite, cit si cai simple, cu invataturi usoare, la indemina oricui. Iisus a propovaduit multimilor lucruri oarecum accesibile, dar discipolilor Lui apropiati (numiti de noi apostoli si ucenici) le-a transmis invataturi secrete, oculte, pe care un om de rind nu ar fi fost capabil sa le inteleaga si sa le puna in aplicare. La fel au facut toti Maestrii spirituali din trecut. Din fericire, situatia prezenta e alta, deoarece vibratiile cresc si omenirea are acum sansa de a-si ridica rapid nivelul de constiinta, lucruri ascunse vreme de mii de ani fiind acum dezvaluite oricarui cautator; suntem totusi intr-o rascruce; cei care inca mai sunt acum in intunericul ignorantei si nu-si doresc evolutia, vor primi avertizari si, daca nu vor vrea sa accepte schimbarile planetare la care sunt martori cu mintea si inima deschise, cu bunavointa, vor suferi traume ori socuri, lovituri ale soartei pe care singuri si-au creeat-o, aceste dusuri reci avind ca scop trezirea lor la realitate, caci e adevarata acea afirmatie care zice ca “Dumnezeu/Elohim nu vrea moartea pacatosului, ci indreptarea lui”. Deci ALESII SE ALEG SINGURI, caci exista liberul-arbitru. Unii trec acum de partea Luminii, altii trec de partea intunericului; cei care sunt deja clarificati si trecuti de partea Binelui actioneaza ca si un catalizator pentru cei pe care-i intilnesc, pentru cei cu care intra in contact; ei sunt acei initiati, indrumatori si Maestrii care scot la suprafata din ceilalti defectele, ajutindu-i astfel sa le constientizeze si depaseasca, si ii pot ajuta deasemenea sa isi constientizeze potentialul divin pe care-l au in stare latenta in subconstientul lor. Depinde de fiecare om ce alege mai departe sa manifeste: Binele sau raul… Aceasta este CERNEREA GRIULUI DE NEGHINA, ALEGEREA OILOR DE CAPRE, SEPARAREA ALTRUISTILOR DE EGOISTI.
Calea Luminii e calea spirituala care ofera celor dornici de evolutie tehnici simple (dar eficiente) ce conduc adeptul catre o TREZIRE LA REALITATE cit mai rapida. Pe acest DRUM AL LUMINII au mers multi discipoli de-a lungul timpului, unii in cautarea Adevarului Absolut sau a realizarii de Sine, altii doar din dorinta de a-si ajuta semenii. Multi au mers pe calea spirituala, insa extrem de putini au ajuns la capatul ei, devenind Maestrii veritabili, precum: Babaji, Kabir, Enoh, Ilie Tesviteanul, Elisei. IISUS HRISTOS, MAESTRUL DIVIN, a mers si El pe acest drum anevoios, cu toate ca nu a fost un muritor de rind, ci un Avatar, o Incarnare Divina. Desigur ca toti au evoluat, chiar daca majoritatea s-au oprit din drum cind au dobindit unele puteri paranormale… Umanitatea i-a cunoscut doar pe cei care au avut o misiune publica de indeplinit, doar pe cei care au facut minuni pentru a-i converti pe cei rataciti; dar sute de mii de oameni au atins iluminarea si citeva mii de iluminati Eliberarea, Desavirsirea. Insa pe acestia ii stie doar Dumnezeu/Elohim…
Eu, personal, am fost Maestru intr-o viata, discipol in alta; am initiat pe unii in aceste mistere (universal valabile) si, la rindul meu, am primit diferite initieri, in diverse epoci, in mai multe zone sacre de pe Terra. Acum, in aceasta reincarnare (ultima sper!), situatia a fost diferita, caci nu am avut un Maestru in exterior care sa ma ajute sa evoluez, care sa ma indrume corect, care sa-mi aminteasca cine sunt, de unde vin, incotro sa merg. Asa ca am fost nevoit sa abandonez cautarea in exterior; m-am bazat doar pe MAESTRUL DIVIN INTERIOR, adica pe VOCEA INIMII, pe INTUITIE; am practicat tehnicile care mi s-au revelat si in scurt timp am obtinut rezultatele pentru care am luptat. Astfel am gasit Calea, L-am regasit pe Dumnezeu-Spiritul Suprem, m-am redescoperit pe Mine Insumi. Apoi am inceput sa studiez carti spirituale, sa vizionez filme initiatice; am urmat si cursuri de initiere in domenii spirituale... Acum predau diverse cursuri initiatice si sfatuiesc pe fiecare om sa aplice, cu discernamint, doar ceea ce e folositor si bun pentru el, pentru ca fiecare individ e unic. Daca pot ajuta acum pe cineva sa-si vindece ranile trecutului si sa-si salveze sufletul, sa se autorealizeze, voi pleca impacat ca n-am revenit pe Pamint degeaba.

O CALE SPIRITUALA AUTENTICA presupune existenta unui discipol sincer, ascultator, perseverent si deschis total catre un Maestru veritabil. Initierea va da roadele dorite doar daca angrenarea adeptului este totala - cu minte, trup si suflet. Scopul este TREZIREA LA REALITATE PRIN REVELAREA SINELUI, PRIN CUNOASTEREA ADEVARULUI ABSOLUT.

Mihail H

"TOATE CAUTARILE LUMESTI NU AU DECIT UN SINGUR SI INEVITABIL SFIRSIT: DUREREA. ACUMULARILE SFIRSESC IN RISIPIRE, CONSTRUCTIILE IN RUINA, INTILNIRILE IN DESPARTIRE, NASTERILE IN MOARTE. STIIND ACEASTA, TREBUIE, CHIAR DE LA INCEPUT, SA RENUNTATI LA ACUMULARE SI LA DOBINDIRE, LA A CONSTRUI SI A VA INTILNI SI, CREDINCIOSI PORUNCILOR UNUI GURU (Maestru Spiritual), SA INCEPETI REALIZAREA ADEVARULUI SUPREM, CARE NU ARE NICI NASTERE SI NICI MOARTE. ACEASTA ESTE SINGURA SI CEA MAI BUNA STIINTA. ACESTA ESTE SECRETUL FERICIRII."
Milarepa (Maestru Spiritual tibetan)
Discursul de adio

P.S.: “Cind discipolul e pregatit, Maestrul apare.”.
Sus In jos
http://www.messia.ro
 
Vindecarea Sufletului
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vindecarea prin aromoterapie
» Vindecarea prin autohipnoza
» leacuri pentru VINDECAREA CANCERULUI
» Vindecarea bolilor cu ajutorul cristalelor
» Vindecarea pe cale naturala a migrenelor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Messia este reincarnat in Romania :: Diverse :: NOUTATI - Fisiere-
Mergi direct la: