Messia este reincarnat in Romania
Doriti sć reactionati la acest mesaj? Creati un cont īn cāteva clickuri sau conectati-vć pentru a continua.
Messia este reincarnat in Romania

Discutii pro si contra, pe tema cartii Autobiografie semnata de Messia Iisus Hristos
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CćutareCćutare  ĪnregistrareĪnregistrare  Conectare  

 

 Parerile primilor cititori

In jos 
AutorMesaj
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Parerile primilor cititori   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:41 pm

NOTA BENE!

POSTEZ IN ACEST FORUM NUMAI PARERILE CELOR CARE AU CITIT INTEGRAL CARTEA MEA AUTOBIOGRAFICA!
DESIGUR, PARERI PRO SAU CONTRA, CACI SUNT FAIR-PLAY.
MULTUMESC PENTRU INTELEGERE!


Am oferit cīteva exemplare ale acestei carti numai celor apropiati care au dorit sincer sa o citeasca, īnainte de publicare. Desigur, am fost exigent: au primit-o doar oamenii care au suflet, doar cei care au insistat si doar aceia care aveau mari sanse de evolutie prin studiul acesteia. Abia daca am pomenit despre faptul ca am scris o carte; nu am fost ostentativ, ci chiar foarte retinut īn a o arata prietenilor, discipolilor sau cunoscutilor, pentru ca nu doream sa le creez probleme. Asadar, am oferit-o numai acelora pe care i-am considerat pregatiti sa afle Adevarul, caci trebuia sa am sufletul īmpacat de convingerea ca acesti cititori nu se vor sminti ci, probabil, se vor mantui de ignoranta.
Tuturor le-am cerut insistent parerea CRITICA (deci sincera) despre aceasta carte. I-am rugat sa-Mi indice īn scris ce pasaje sau idei i-au deranjat, ce greseli de fond sau de forma au gasit, ce īntrebari au sa-Mi puna, ce sugestii au si, īn final, ce le-a placut cel mai mult. "Īn ce scop?", poate se vor īntreba unii. Ei bine, aflati ca nu am dorit laude sau confirmari ci, dimpotriva, am cerut parerile lor critice spre a corecta apoi eventualele greseli, deoarece sunt constient ca nimeni nu este infailibil. Am asteptat dovezi clare (bazate pe mesajul Sfintelor Scripturi) care sa confirme aceste eventuale greseli, pe care unii ar putea sa le gaseasca studiind cu atentie cartea. Bineīnteles ca, pentru a putea sa fie constructiva, o critica trebuie neaparat sa indeplineasca doua conditii esentiale: sa fie bazata pe Adevar si sa fie īnsotita de sansa reabilitarii, adica de sfaturi sau metode care te pot efectiv ajuta sa rezolvi problema, sa depasesti impasul. Fara acestea, critica va fi una distructiva, rauvoitoare. In esenta, mai presus de orice corecturi, am dorit din tot sufletul sa vad ce roade a dat munca Mea.
Am scris cu intentia de a arata lumii Calea catre Dumnezeu, catre revelarea Sinelui. Am descris modalitatea practica prin care un om obisnuit poate dobīndi Mantuirea si celelalte virtuti. Am demonstrat prin propriul exemplu ca oricare om sincer poate gasi Adevarul, Intelepciunea, Libertatea, Fericirea; este necesar doar sa vrei cu adevarat si vei reusi sa urmezi sfaturile Mele.


Ultima editare efectuata de catre Neo in Vin Sept 19, 2008 9:56 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Doamna Hristina M. din Bucuresti   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:42 pm

Doamna Hristina M. din Bucuresti,
24 de ani, invatatoare:
(religia: crestin - ortodoxa)

"Aceasta lucrare este mai degraba o carte de invataminte, decit una autobiografica. Mesajele ei sunt puternice, directe, sincere, de o reala valoare si inspirate de Duhul Sfant.
Capitolul "Copilaria", desi cam pueril, face legatura mentala si sufleteasca cu restul materialului. El introduce cititorul in atmosfera cartii si ii capteaza atentia prin simplitate.
Punctul culminant (sau, mai prozaic spus, titina cartii) este cuprins in capitolul urmator, "Cine sunt eu?", cind, aflat intr-o teribila cumpana a vietii (moartea prematura a parintelui, concomitent cu faptul ca prima ta prietena te-a parasit), alegi calea luptatorului. Minat de dorinta de a iesi un invingator in viata, ai inceput razboiul cu propriile tale defecte si limite interioare si exterioare. Nu stiai sigur catre ce te indreptai, dar vointa de neclintit, dorinta "nebuna" de evolutie si credinta ca ceea ce faci te ajuta, ti-au limpezit drumul. Pentru mine, acest fragment este unul dintre cele mai emotionante pasaje ale cartii. Mi-a dat taria interioara si hotarirea de a continua Calea perfectiunii.
Cele mai reusite episoade sunt:
- din punct de vedere umoristic (tragi-comic): "Pelerinaj la manastiri";
- din punct de vedere analitic: "Biblia confirma reincarnarea";
- din punct de vedere sufletesc: "Iluminarea" si "Concluzii";
- din punct de vedere al inspiratiei Divine: "Empatia" si "Legea Tatalui Ceresc".
Povestea vietii Tale este o demonstratie cit se poate de verosimila ca se poate evolua, ca se poate sa-ti depasesti limitele, ca se poate sa-ti primesti Mantuirea in viata si nu dupa moarte, ca se poate sa te desavirsesti. Iti trebuie rivna, sinceritate si, in primul rind, DEVOTIUNE. Ai reusit nu datorita faptului ca esti o entitate Divina, ci ca, fara sa stii nimic despre Tine, fara sa ai memoria reincarnarilor sau a originii Tale, ti-ai dorit sa stii ce este cu tine, ce ai de facut, care iti este rostul si, in primul rind, ai vrut sa fii OM.
Ai venit ca un simplu om pentru a arata tuturor si a-Ti demonstra ca se poate sa-L cunosti pe Dumnezeu din aceasta postura umana si ca se poate sa afli care iti este rostul pe acest Pamint numai daca doresti din tot sufletul acest lucru.
Ce-mi place cel mai mult in aceasta carte este faptul ca ea atinge cele mai fine si mai intime fibre ale sufletului si ale constiintei si ca ofera o cale, o modalitate practica de primire a Mantuirii sufletului si, mai departe, dupa dorinta fiecaruia, a Eliberarii. De exemplu, in "Iluminarea, Nasterea din Nou" Iti descrii propriul Botez cu Foc al Duhului Sfant. Leit - motivul lucrarii este sinceritate si daruire Duhului Sfant. Prezinti cum purificarea individuala are loc prin: studiul cartilor spirituale, asceza constructiva si DEVOTIUNE, iar dorinta sincera de evolutie si de a fi al Lui poate fi un fapt adevarat, dupa cum se poate observa prin propriu-Ti exemplu.

Citatele multiple din Biblie sunt obositoare pentru mine, intrucit eu cred ceea ce spui Tu si nu am nevoie de atitea citate. Stiu ca imi sunt folositoare intr-o discutie - pentru a-mi intari spusele, dar ele imi distrag atentia si concentrarea asupra esentei textului (povestirii). Sunt chiar ostentative, dar le inteleg rostul: ele sunt scrise pentru cei ce se bazeaza orbeste doar pe litera Legii. Le demonstrezi pe aceasta cale ca nu au inteles nimic din Sfanta Scriptura, ca sunt niste farisei, niste dogmatici, niste superficiali, le demonstrezi ca sunt incapabili sa iubeasca, ca exista reincarnare, ca A Doua Venire a si avut loc.
Oferi, prin aceasta carte, o mina intinsa spre desavirsire celor sinceri, "pacatosi" in cugetul lor, simpli si impovarati de viata asta mizera, si dai o palma zdrobitoare celor ce se cred drepti, filozofilor, celor ce "stiu", popilor si sectantilor.
Aceasta carte iti da curaj, tarie de caracter si speranta, dupa ce, mai intii, te critica pina in profunzimea constiintei.
Au fost momente in care nu gaseam in constiinta mea decit remuscari, iar acest lucru ma mustra, ma smerea si-mi purifica sufletul. Pur si simplu ma intorcea cu fata catre Dumnezeu. Pot spune ca ACEASTA CARTE TE AJUTA SA RENASTI, sa fii OM, demn in fata multimii si smerit in fata lui Dumnezeu. Te face sa te simti recunoscator catre Cel Care te-a creat. Totul depinde de starea interioara de receptivitate a cititorului: iti deschizi Inima, primesti Lumina; daca nu, respingi mesajul cartii si pe autor. Nu ai de ales!

Imi place ca in aceasta carte vorbesti de pericolul stampilarii cu 666 si de cine este reprezentat acesta: de sistemul liniar de codificare prin linii a acestui numar blestemat, prezent in noile acte de identitate (buletine, pasapoarte, legitimatii de student, permise de conducere, etc.), cit si pe multe produse din comert.
"ULTIMATUM-ul" este ceva original si de o puternica zguduire interioara sau mentala. Aici are loc, de fapt, CERNEREA celor care au citit lucrarea. Este un act de curaj pentru cei care semneaza fie pro, fie contra Ta. In realitate e o cacealma, o pacaleala pentru mentalul celor superficiali si negativisti, ca sa se sperie si sa aleaga clar de partea cui sunt, caci pentru cei cu Inima nu exista probleme. Dumnezeu nu tine mortis sa semnezi pentru El, ci vrea ca tu sa recunosti SINCER de partea cui esti in realitate. Alegerea aceasta este un ultim pas sau o ultima proba de devotament pentru cei ce au citit cartea cu atentie."


Raspunsul Meu:

Hristina, in tot ceea ce ai scris ai dreptate 100%. Datorita deschiderii tale fata de Mine tu poti manifesta un discernamint perfect, un mental extrem de clar, ceea ce este foarte important pentru evolutia ta, insa nu e suficient: pentru a putea atinge Mantuirea trebuie sa-ti deschizi si inima, sufletul, pentru a scoate si intuitia la suprafata.
Intr-adevar, nu e absolut necesar sa te semnezi pro sau contra autorului; raspunsul interior al fiecaruia este de-ajuns. Reactia celui care citeste acest Ultimatum este suficienta, hotaritoare.
Iti multumesc ca existi. Fii binecuvantata!


Ultima editare efectuata de catre Neo in Vin Sept 19, 2008 9:30 pm, editata de 3 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Domnisoara Nicoleta G.   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:46 pm

Domnisoara Nicoleta G.,
Italia, 25 de ani, translatoare:
(religia: crestin - ortodoxa)

"Inainte de a scrie amanuntit parerea mea despre cartea "Autobiografie - Messia Iisus Hristos", as vrea sa-ti spun ca este o carte foarte interesanta, foarte explicita (fiecare om poate intelege in intregime tot ce ai scris tu), o carte din care poti invata o multime de lucruri. ESTE O CARTE CARE INTR-ADEVAR TE SOCHEAZA, asa cum avertizeaza autorul.
Pina acum am crezut ca te cunosc, dar m-am inselat. Ai devenit intr-adevar un alt om; nu mai esti acea persoana pe care o cunosteam eu!
"Cuvint inainte"
Desi cunosc autorul personal de atita timp (13 ani de zile), nu stiu sigur daca intr-adevar este Messia, dar stiu ca sufletul lui nu-l pot compara cu al celorlalti oameni. Am incredere in autorul acestei carti si as vrea sa-l urmez. Experientele spirituale (...) pe care mi le-a oferit imi intaresc aceasta convingere.
"Scrisoare deschisa catre presedinte si patriarh"
Intentia de a convinge aceste persoane sa te urmeze e foarte buna, dar parerea mea este ca nu o vor face. Cu siguranta ca te vor considera nebun, sau vor crede ca vrei sa le iei locul.
"Capitolul 1: Copilaria"
Poezia este foarte trista dar, in acelasi timp, foarte adevarata si, daca stau si ma gindesc, se potriveste sufletului tau curat.
Despre copilaria ta pot sa spun ca m-a surprins foarte mult. PRIN ACEASTA CARTE TE POT CUNOASTE CU ADEVARAT.
Si pot spune ca sunt bucuroasa sa-ti cunosc si copilaria ta, pina a ne cunoaste noi doi. Citindu-ti copilaria, am vazut o mare asemanare cu copilaria mea. Si eu, la rindul meu, am fost cam tot timpul respinsa, din cauza sinceritatii si a sufletului meu. Deci n-am fost singura care a suferit in copilarie. Dar imi place ca ai avut de mic copil aceasta mare vointa de a reusi in ceea ce-ti impui. Felicitari!
"Capitolul 2: Cine sunt eu?"
"Adolescenta. Prima dragoste" - Acest capitol m-a cam deranjat in privinta acelei fete, careia tu i-ai daruit dragostea, iar ea ti-a calcat-o in picioare. Imi pare rau, ma intristeaza faptul ca ai suferit atit de mult! Acum pot intelege de ce ai pierdut acel sentiment de dragoste pentru o femeie. Dar ma bucur totusi ca ai fost atit de tare sa infringi acele dureri si sa-ti gasesti alt mod de a-ti trai viata.
"De la puterile paranormale la Dumnezeu" si "Telepatia"
Imi aduc aminte foarte bine de acele fenomene care ti se intimplau cu multi ani in urma! Te cred. Eu, la fel, am trecut prin astfel de experiente, pe care ti le-am si povestit.

Telepatia este un lucru foarte interesant; as dori sa o pot folosi si eu. Nu stiu daca voi reusi vreodata, dar stiu sigur ca tu imi transmiti de multe ori telepatic ceea ce doresti sa-mi spui.
Si in legatura cu animalele iti dau dreptate. Avind si eu un ciine, stiu cum receptioneaza un animal gindul omului. Dar eu nu pot avea niciodata experienta ta!
"Clarauzul"
Acest capitol m-a impresionat foarte mult. Sa reusesti sa vorbesti cu Dumnezeu e ceva!
Iar daca intr-adevar esti Messia Iisus Hristos, as dori sa-mi dai o cit de mica dovada, pentru a fi sigura ca e adevarat ce spui si ca Inima mea nu ma inseala. Totusi, pentru ca te stiu si te simt ca esti un om sufletist si deosebit fata de ceilalti, voi avea si pe viitor incredere in tine si TE VOI URMA.
"Clarviziunea si mindria de vindecator"
Aceasta clarvazatoare si vindecatoare nu pot spune ca e de partea Domnului. Ea dorea sa ajute lumea, dar dorea sa fie rasplatita cu bani, ceea ce nu cred ca e corect. Atunci cind vrei cu adevarat sa ajuti un om, il ajuti cu sufletul, deci nu astepti sa-ti fie platit ajutorul! Si nici sa fii atit de mindru de ceea ce faci nu se cuvine! Dar bine ca i-ai deschis ochii la timp! Sper ca a inteles ce inseamna a ajuta un om si a nu profita de el.
"Iluminarea, Nasterea din Nou"
Deci, cum am spus si mai inainte, daca esti Messia Iisus Hristos TE VOI URMA.
IMI DORESC DIN TOT SUFLETUL SA FIU ALATURI DE TINE!

"Eliberarea si Imparatia Cerurilor"
ACEST CAPITOL DOVEDESTE CIT DE MULT ITI DORESTI CA OAMENII SA-L IUBEASCA CU ADEVARAT PE DUMNEZEU. De aceea, MA BUCUR SA-TI FIU ALATURI SI SPER SA MA POTI AJUTA SA-MI INTELEG INIMA SI SA AJUNG SA TREC ACEL PRAG AL FERICIRII.

"Capitolul 3: REVELATII"
"Pelerinaj la manastiri"
Acest capitol nu numai ca m-a socat, dar m-a si intristat, citind atitea lucruri rele despre cei din biserici si manastiri.
Sincera sa fiu, nu am citit Biblia sau prea multe lucruri despre Dumnezeu, dar AICI AM CITIT ATITEA LUCRURI INTERESANTE, INCIT AM RAMAS SOCATA!
Nu mi-am inchipuit ca poate fi atita rautate pe pamintul asta, mai ales in biserici, unde ar trebui sa gasim oameni de incredere! Asta ma intristeaza foarte mult. Acum am inteles mai bine despre ce este vorba si despre ce imi explicai tu in trecut.
Mi-au placut foarte mult glumele (bancurile) pe care le-ai facut, pentru ca au fost cu foarte mult inteles.
Si la acest capitol este foarte mult adevar; am trecut si eu prin citeva experiente de genul asta.
Ceea ce am citit aici m-a intristat foarte mult, incit mi-a frint Inima si mi-au dat lacrimile. Nu as fi crezut niciodata ca vom ajunge sa fim mintiti de acesti preoti sau calugari la care ne spovedeam si in care aveam atita incredere!
In ultima perioada nu ma mai duceam la biserica. Cu toate ca cei din familia mea insistau si ma rugau sa merg, pe mine nu ma atragea deloc. Nu stiam de ce, dar de cite ori vroiam sa ma duc, ceva ma respingea. Acum inteleg de ce: pentru ca, de cite ori doream - cu mintea - sa ma duc, sufletul meu imi respingea dorinta. Simteam ca e ceva necurat la mijloc. Imi pare foarte bine ca nu m-a inselat sufletul meu. Pentru mine inseamna foarte mult!
"Legea Tatalui Ceresc"
DA, SUNT UIMITA ! Acest capitol este foarte bine exprimat, pe intelesul tuturor. Acum pot spune ca inteleg si eu intr-adevar cum sunt de fapt cele zece porunci ale Domnului! Nu e corect cum sunt explicate in biserici sau de catre parintii nostri!
"Crucea - simbolul lui Dumnezeu"
Si in acest capitol ai foarte mare dreptate: majoritatea isi fac sfanta cruce in batjocura!
Asta am observat peste tot: in biserici, pe strazi si, in primul rind, acasa.
Pina acum nu am stiut exact semnificatia acestei cruci sfinte.
ITI MULTUMESC CA MI-AI DESCHIS OCHII SI MI-AI EXPLICAT MAI CLAR ADEVARUL!
"Reincarnarea si Karma - Legea Dreptatii Cosmice"
Toate aceste subiecte sunt interesante si ma bucur sa le pot afla de la tine.
Reincarnarea exista cu adevarat. Mi s-a intimplat si mie - de foarte multe ori! - sa-mi amintesc de ceva care nu avea legatura cu aceasta viata, sau sa vad un loc ce mi se parea foarte cunoscut, dar in care, de fapt, nu mai fusesem pina atunci. Deci STIU ca reincarnarea exista.

"Biblia confirma reincarnarea"
Eu nu am citit Biblia in intregime, precum am mai scris, dar SUNT CONVINSA CA MESSIA IISUS HRISTOS EXISTA. NU STIU DACA TU ESTI ACELA, PENTRU CA NU SUNT ATIT DE EVOLUATA INCIT SA-MI DAU SEAMA, DAR IMI DORESC SA TE URMEZ, DEOARECE LINGA TINE SIMT LINISTE, FERICIRE SI MI SE LUMINEAZA SI SUFLETUL.
Cit despre pacatele mele, stiu ca sunt multe. Sper ca ma voi indrepta si voi fi iertata de pacatele pe care le-am facut.
"Concluzii"
Daca intr-adevar esti Messia Iisus Hristos, de ce Iti pare rau ca Te-ai intors? Chiar esti convins ca toti oamenii de pe pamint au devenit rai? De ce crezi ca nu mai sunt si oameni buni, care isi doresc sa fie de partea Ta si a lui Dumnezeu, dar nu stiu cum sa ajunga la Tine? Eu zic ca ar trebui sa-i ajuti! Daca n-ai fi Tu aici, cum crezi ca ar reusi ei singuri?
Cit despre acei oameni "mari", carora le-ai dat de veste ca esti aici si nu Te-au crezut si inteles (de exemplu: Iliescu, Corut, Negureanu, etc.), nu cred ca sunt atit de importanti.
Poate ca nu ma exprim corect, dar eu cred ca acei oameni care ar vrea sa Te urmeze sunt oameni simpli si cu suflet, de care poate inca nu ai dat. Ei nu stiu cum sa ajunga la Tine. E BINE CA AI SCRIS ACEASTA CARTE SI CHIAR TE ROG SA O PUBLICI, PENTRU A DA O SANSA MACAR ACELOR 1%, CARE SUNT OAMENI SINCERI SI CU SUFLET.
Mi-as dori si eu sa pot intra in casa Ta (pe care Mi-ai spus ca vrei sa Ti-o intemeiezi, cind vei avea un sediu pentru centrul spiritual) si, daca voi reusi sa pot ajuta cu ceva, o voi face din tot sufletul.
"Ultimatum" La acest subiect Iti voi raspunde personal.
Acum as vrea sa-mi termin de exprimat parerea despre aceasta carte.
CONSIDER CA ESTE O CARTE EXTRAORDINARA SI SUNT FOARTE FERICITA CA AM PUTUT-O CITI.
ITI MULTUMESC MULT CA MI-AI INCREDINTAT ACESTE MESAJE CARE MI-AU DESCHIS OCHII SI INIMA CATRE DUMNEZEU SI CATRE ADEVARUL DE CARE NU STIAM!
Te sfatuiesc sa publici aceasta carte, caci simt ca sunt multi oameni care doresc sa fie linga Tine, dar nu Te gasesc.
Inca o data, vreau sa-Ti multumesc si sa-Ti urez mult noroc in ceea ce doresti sa realizezi!

P.S.
I-am spus acelei clarvazatoare (despre care Ti-am vorbit) numele Tau actual si mi-a comunicat urmatoarele despre Tine: esti un om foarte sincer si deosebit; ai o bogatie a Ta. Mi-a spus ca ma iubesti foarte mult si VREI SA-MI OFERI TOTUL. DEPINDE DOAR DE MINE DACA ACCEPT SAU NU. M-a sfatuit sa Te urmez si sa las toti oamenii rai din jur. A mai zis ca vrei sa rezolvi ceva maret si vei reusi. Bafta! AMIN.
A Ta, Nicoleta - Maria G."


Ultima editare efectuata de catre Neo in Vin Sept 19, 2008 10:03 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Draga Mea Nicoleta,   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:47 pm

Raspunsul Meu:

Draga Mea Nicoleta,
fii binecuvintata pentru sinceritatea ta!
Ma bucur pentru tine ca lectura acestei carti te-a inaltat sufleteste si ti-a clarificat mintea; esti un om deosebit daca recunosti ca cele spuse de Mine sunt adevarate si daca accepti ca exista posibilitatea ca autorul acestei carti sa fie intr-adevar reincarnarea lui Iisus. Toti cei care nu Ma neaga si spun "poate" sunt paminteni sinceri, in prag de Iluminare.
In ceea ce priveste m~nastirile si bisericile crestin-ortodoxe este bine sa te duci, preferabil atunci cind e cit mai putina lume acolo. Biserica este o casa de rugaciune, un templu construit special pentru a atrage Gratia Divina ori, cel putin, vibratii inalte din Cosmos. Nu te obliga nimeni sa pupi miinile popilor si sa te spovedesti acestor securisti fara scrupule! De asemenea, evita sa stai de vorba cu fariseii nenorociti care vorbesc mereu de Dumnezeu ori Iisus, dar slujesc in schimb necuratului! Fii tacuta si roaga-te in gind, cu putine cuvinte, dar sincere si din tot sufletul (daca se poate). Conteaza calitatea si nu cantitatea rugaciunilor, adica trairea si nu ritualurile exterioare! Tatal Ceresc este pretutindeni in creatia Sa, deci si in biserici ori manastiri. Se spune ca "OMul sfinteste locul" si asa si este; din pacate, reciproca nu este valabila! Locurile sfinte precum bisericile si manastirile au ajuns sa adaposteasca acum doar oameni prefacuti si popi-draci cu masti de sfinti. Dar te asigur ca Dreptatea Divina va face curatenie pe Pamint, cit de curind. Noua Era va fi cu adevarat spirituala, sau nu va fi deloc.
Referitor la Fericirea pe care o doresti, iti voi spune acum citeva lucruri esentiale, absolut necesare pentru "dobindirea" ei. Fericirea este o stare de constiinta, nu o bucurie trecatoare! Aceasta nu depinde de cele exterioare tie, ci de cele din interiorul fiintei tale; depinde de modul in care privesti tu lumea, depinde de starea ta sufleteasca, de vibratia ta. Deci nu depinde de conditiile exterioare, nici de bunavointa altora, ci doar de tine! Adu-ti aminte de toate clipele de bucurie sau implinire traite de tine pina acum, apoi constientizeaza faptul ca aceste scintei de fericire apartin sufletului tau, nu sunt lucruri din afara! Inca ceva: vei fi cu atit mai bucuroasa si implinita cu cit vei fi mai relaxata, detasata, generoasa, mai binevoitoare, mai altruista; cu cit ii vei ajuta pe altii mai mult, cu atit va fi mai buna starea ta interioara. Pe de alta parte, implinirea ta are o strinsa legatura atit cu ceea ce ai vazut in revelatia ta - atunci cind te-am trimis in Akasha (atemporal) sa-ti vezi "jumatatea" - cit si cu ceea ce ai afirmat in privinta Mea: "Te voi urma". MA VEI URMA, INTR-ADEVAR? CIND SI CUM O VEI FACE? De ce nu Ma urmezi ACUM?!? "Te voi urma� e acelasi lucru cu "nu Te urmez acum"! Urmeaza-Ma ACUM sau niciodata! A proiecta urmarea Mea in viitor inseamna a nu dori cu adevarat sa o indeplinesti ACUM, oricine ai fi si oriunde te-ai afla. A MA URMA PE MINE ESTE SINONIM CU A-TI ASCULTA PROPRIA INIMA, PROPRIUL SUFLET, VOCEA INTUITIEI. A DA CURS SFATURILOR MELE E TOTUNA CU A-TI URMA MAESTRUL DIVIN INTERIOR. (Nu neg faptul ca ajutorul unui Maestru exterior este indispensabil pentru trezirea Maestrului tau interior, Care acum doarme, dar nu e obligatoriu sa-l ai. Sunt citiva in lume care au reusit si singuri; sunt cazuri exceptionale, intr-adevar, dar ele dovedesc ca totul e posibil.) Iti dai seama?
Stiu ca tu mereu te rogi (in secret) la Tatal sa-ti dea in dar Fericirea. Dar El ti-o ofera permanent, insa tu nu o poti primi, deoarece nu vrei sa-ti abandonezi ego-ul si sa-ti deschizi complet sufletul fata de Iubirea Divina. Tu singura iti blochezi (ca toti ceilalti oameni, de altfel!) accesul la propria ta Fericire. Ego-ul (reprezentat in primul rind de mindrie si ignoranta) este singurul obstacol in calea Fericirii tale, draga Mea!
Ca sa-ti fie mai clar, iti voi cita un capitol dintr-o carte exceptionala: "Puterea extraordinara a subconstientului tau", semnata de (Maestrul) Joseph Murphy.

CUM SA DEVENIM MAI FERICITI

William James, tatal psiholoagei moderne americane, afirma ca cea mai mare descoperire a secolului in acest domeniu nu a fost facuta inca. Indraznim sa spunem ca se referea la des-coperirea puterii infinite a subconstientului, dinamizat printr-o credinta ferma in posibilitatile lui. FIECARE OM este posesorul acestei comori, cu ajutorul careia POATE INVINGE ORICE FEL DE PIEDICA. DEVENIND CONSTIENTI de ea, PUTEM BIRUI propriile noastre slabiciuni si indoieli, dobindind astfel adevarata fericire in viata.
Orice om este fericit in anumite momente ale existentei sale: cind se naste un copil, cind se casatoreste sau reuseste la facultate; putem face o lista interminabila de evenimente, care ne fac fericiti. Dar acestea nu sunt decit bucurii trecatoare, care vin din exterior si nu au legatura cu adevarata bucurie interioara!
In Biblie este scris ca CINE ARE CREDINTA IN CEL ETERN, ACELA ESTE FERICIT. INCREDINTATI TOATE GINDURILE SI ACTIUNILE LUI DUMNEZEU SI RUGATI-L SA VA GHIDEZE, SA VA INSPIRE! Veti deveni astfel cu mult mai echilibrati, senini si relaxati in viata de zi cu zi. Urmariti sa FITI un focar de BUNAVOINTA si IUBIRE, CONSTRUINDU-VA ASTFEL ADEVARATA FERICIRE interioara, eterna si inalterabila.
Alegeti intotdeauna fericirea!

Fericirea este o stare de spirit foarte elevata. SUNTETI LIBERI SA FITI FERICITI, ORICIND DORITI! Pare extraordinar de simplu si asa si este! Dar oamenii esueaza, de obicei, in incercarea de a fi fericiti, pentru ca nu inteleg ceea ce este simplu si usor; ei au nevoie mereu de retete complicate. Cele mai mari adevaruri ale vietii sunt simple, creatoare si dinamice. Numai ele ne pun in rezonanta cu starea de bine, cu starea de armonie universala. Sfantul Pavel relateaza in cuvinte inspirate modalitatea de a ne pune in legatura cu energiile elevate ce confera forta interioara si bucurie: "cite sunt adevarate, cite sunt de cinste, cite sunt drepte, cite sunt curate, cite sunt vrednice de iubit, cite sunt cu nume bun, orice virtute si orice lauda, la acestea sa va fie gindul!". ( Filipeni, capitolul 4, verset 8 )
CHIAR ACUM, ALEGETI SA FITI FERICITI! Iata cum trebuie sa procedati: dimineata, cum deschideti ochii, spuneti-va: "MA INCREDINTEZ ARMONIEI DIVINE SI O CHEM SA VINA IN SUFLETUL MEU! Incepe o zi noua si minunata pentru mine. Nici o zi nu a fost atit de frumoasa ca cea de astazi! DIVINUL MA GHIDEAZA IN TOT CEEA CE FAC SI ORICE ACTIUNE IMI ESTE INCUNUNATA DE SUCCES! SUNT un veritabil focar de IUBIRE si PACE. Daca in timpul zilei voi uita aceste ginduri luminoase, trebuie sa mi le amintesc imediat, sa fiu mereu orientat catre ceea ce este sublim si bun! In virtutea legii rezonantei, voi fi intimpinat doar cu ginduri curate si binevoitoare. Orice actiune va fi incununata de succes. Voi fi fericit(a) intreaga zi!".
Incepeti in acest fel fiecare zi, alegind rezonanta cu ceea ce este profund benefic. Nu numai ca veti deveni mai fericiti, dar veti radia aceasta fericire catre toate fiintele din jur.

Obisnuinta de a fi fericit

Cu multi ani in urma, am petrecut o saptamina la o ferma din Irlanda. Fermierul era un barbat plin de umor, cinta sau fluiera mereu. Cind l-am intrebat care este secretul fericirii sale, mi-a raspuns: "Pur si simplu m-am obisnuit sa fiu fericit. In fiecare dimineata, cind ma trezesc si in fiecare seara, inainte de a adormi, imi binecuvintez familia, grinele, animalele din jurul casei si Ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ceea ce-mi daruieste." Fermierul avea acest obicei de 40 de ani. Gindurile pe care le intretinem cu perseverenta patrund in subconstient si devin adevarate obiceiuri. Omul acela descoperise ca si fericirea poate fi o obisnuinta si o stare fireasca.

Trebuie sa dorim fericirea

Este foarte important sa dorim un lucru pentru a-l obtine. Fericirea trebuie dorita, chemata! Exista oameni care au fost atit de mult timp deprimati si tristi, incit daca ar primi o veste buna, ar proceda precum femeia care mi-a spus odata: "Nu-i bine sa fim prea fericiti!". Ei sunt atit de obisnuiti cu ideea de nefericire, incit nu mai inteleg deloc si nu mai concep fericirea. Doresc sa se scufunde tot in tristete, aceasta parindu-li-se perfect normala.
Am cunoscut in Anglia o doamna care era de multi ani bolnava de reumatism. Se vaita mereu: "Astazi ma chinuie reumatismul. Nu pot nici sa ies din casa. Ma doare foarte tare genunchiul!". Toti aveau grija de ea: fiica, fiul, vecinii. In realitate, ea dorea sa fie bolnava. Se bucura de propria ei suferinta; nu dorea cu adevarat sa fie fericita. I-am sugerat un tratament mental, i-am scris versete din Biblie, sfatuind-o sa-si abata atentia de la boala, sa creada in puterea vindecatoare a Naturii. Dar nimic nu o mai interesa. Multe persoane intretin rezonanta cu gindurile morbide, traind tristetea si deprimarea cu un anumit gen de voluptate, care, in timp, se asociaza unui adevarat masochism psihic.
Iata citeva exemple de ginduri negative, care mentin aceasta stare deplorabila: "Astazi este o zi proasta, totul imi merge pe dos.", "Toata lumea este impotriva mea.", "Nu voi reusi.", "Sunt mereu in intirziere.", "Nu am timp nici sa rasuflu.", "Poate altul, nu eu!". Daca, de dimineata, veti gindi astfel, aveti toate sansele ca previziunile voastre sumbre sa se indeplineasca in acea zi. Chiar daca aparentele sunt altele, AVETI INCREDERE IN REUSITA, caci nimic (din ceea ce este malefic) nu poate dura la nesfirsit! Cunosc o persoana careia nu-i mergeau afacerile si a dat faliment. Iata insa ce spunea ea: "Am facut atitea greseli, dar am invatat ceva din ele! O voi lua de la capat si voi avea un succes urias!" Acesta este un exemplu de gindire constructiva. Daca avem necazuri inseamna ca ceva nu este corect in modul nostru de a gindi. Trebuie sa eliminam fara intirziere cauza (mentalizarea negativa), inlocuind-o cu ginduri optimiste.
OAMENII CEI MAI FERICITI SUNT CEI CARE SUNT INVATATI SA DEA MEREU CE AU MAI BUN. Oamenii cei mai buni nu sunt obligatoriu si cei mai fericiti, dar oamenii fericiti sunt sigur cei mai buni in arta de a trai. Tot ce avem mai inalt, mai elevat si mai bun in noi este de sorginte Divina. FITI MEREU EXPRESIA IUBIRII, A LUMINII, A ADEVARULUI SI A FRUMUSETII LUI DUMNEZEU! Va veti afla atunci printre cei mai fericiti oameni din lume.
Epictet, filozoful grec, spunea: "Nu exista decit o modalitate de a atinge fericirea si pacea launtrica: de dimineata, cind te trezesti, tot timpul zilei si pina seara, cind adormi, ORIENTEAZA-TI TOATE GINDURILE, PUNE-TI TOATE SPERANTELE IN DUMNEZEU! SI NICI UN LUCRU EXTERIOR SA NU TE MAI TULBURE!"

Pasi catre fericire

1. William James afirma ca cea mai mare descoperire a secolului a fost revelarea puterii nesfirsite a subconstientului, dinamizat de CREDINTA.
2. In fiecare dintre noi salasluieste o FORTA IMENSA. Daca veti dobindi o INCREDERE DEPLINA in ea, toate visurile vor deveni realitate, chiar si acela de a fi fericit.
3. Cu ajutorul acestei forte latente veti transforma raul in bine, va veti implini aspiratiile. Aceasta este afirmatia cuvintelor biblice: "CINE ARE INCREDERE IN ETERN (in Spirit si legile subconstientului), ACELA ESTE FERICIT."
4. ALEGETI INTOTDEAUNA FERICIREA! Ea poate deveni o obisnuinta, daca o intretineti cu perseverenta.
5. Dimineata, cind deschideti ochii, spuneti: "ASTAZI ALEG FERICIREA! INCEPIND DE ACUM VOI AVEA SUCCES! Doresc ca toate actiunile mele sa fie bune. DARUIESC DRAGOSTE SI BUNAVOINTA TUTUROR FIINTELOR! SUFLETUL MEU SE UMPLE DE PACE!" Concentrati-va plini de iubire asupra acestor ginduri.
6. FITI RECUNOSCATORI pentru toate binecuvantarile care va sunt daruite! Rugati-va pentru fericirea, pacea si prosperitatea tuturor fiintelor acestei lumi!
7. Trebuie sa doriti cu sinceritate sa fiti fericiti, caci nimic nu este obtinut fara o aspiratie intensa. Imaginatia controlata si increderea va sunt ajutoare nepretuite. IMAGINATI-VA cum ar fi daca DORINTA v-ar fi INDEPLINITA SI TRAITI PLENAR ACEASTA STARE! Chemati prin rezonanta starea pe care o invocati!
8. Gindurile sumbre, pline de neincredere, de griji, minia si ura/invidia va vor aduce in timp numai suferinta, nefericire si deprimare. Amintiti-va ca intreaga manifestare are o anumita baza mentala; ceea ce ginditi se va implini, mai devreme sau mai tirziu.
9. Nici cu toate bogatiile din lume nu se poate cumpara fericirea! Unii milionari sunt fericiti, altii sufera de depresiuni cronice. Unii saraci sunt fericiti, altii sunt mereu tristi. Unele cupluri sunt reusite, altele nu. Fericirea nu depinde de situatia sociala sau materiala, ci de atitudinea interioara, de starea launtrica.
10. Bucuria interioara este rodul mintii perfect calme. Umpleti-va mintea cu ginduri echilibrate si senine; nimic nu va fi atunci imposibil.
11. Ceea ce este in afara nu trebuie sa va perturbe fericirea. Ginditi-va ca intimplarile nu sunt cauze, ci efecte ale starii mentale in care va complaceti. Raportati-va mereu la Principiul Creator, perfect si plin de o beatitudine nesfirsita, Care Se afla in toate fiintele.
12. OMUL CEL MAI FERICIT ESTE CEL CARE DARUIESTE MEREU TOT CE ARE MAI BUN SI MAI ELEVAT IN EL INSUSI. Dumnezeu reprezinta aspectul cel mai bun, mai subtil si mai elevat din noi, caci Imparatia Lui este in chiar inima noastra.

Cu mult timp in urma, pe cind ai fost Maria egipteanca (vezi "Vietile sfintilor"), tu ai avut o viata mondena - ca si acum, traita in placeri, asemenea cu Maria Magdalena. La un moment dat, te-ai saturat de "dragostea" barbatilor, simtindu-te neimplinita sufleteste. Ascultindu-ti Inima si Intuitia, ai parasit viata de pina atunci si te-ai retras in pustiu, hotarita sa gasesti Iubirea Divina. Ai trait in post si rugaciuni, apoi Mi-ai daruit Inima ta. Astfel tu ai cunoscut atunci extazul mistic, Iluminarea. Atunci tu ai fost cu adevarat implinita sufleteste, caci dragostea ta pentru Mine atinsese apogeul.
In incheiere, voi cita discursul de adio al marelui Maestru spiritual Milarepa, referitor la SECRETUL FERICIRII:
"TOATE CAUTARILE LUMESTI NU AU DECIT UN SINGUR SI INEVITABIL SFIRSIT: DUREREA; ACUMULARILE SFIRSESC IN RISIPIRE, CONSTRUCTIILE IN RUINA, INTILNIRILE IN DESPARTIRE, NASTERILE IN MOARTE. STIIND ACEASTA, TREBUIE, CHIAR DE LA INCEPUT, SA RENUNTATI LA ACUMULARE SI LA DOBINDIRE, LA A CONSTRUI SI A VA INTILNI SI, CREDINCIOSI PORUNCILOR UNUI GURU (Maestru spiritual), SA INCEPETI REALIZAREA ADEVARULUI SUPREM, CARE NU ARE NICI NASTERE SI NICI MOARTE. ACEASTA ESTE SINGURA SI CEA MAI BUNA STIINTA. ACESTA ESTE SECRETUL FERICIRII."
P.S.: "Cind discipolul e pregatit, Maestrul apare."


Ultima editare efectuata de catre Neo in Lun Oct 06, 2008 9:25 pm, editata de 6 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Domnul Vasile D. din Bacau   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:48 pm

Domnul Vasile D. din Bacau,
56 de ani, profesor de limbi straine:
(religia: crestin - ortodoxa)

'Incepind sa scrii, sa avertizezi pe contemporani de iminenta Sfarsitului, de apropierea timpului optiunii ferme, ai trecut concret la indeplinirea misiunii pe care o ai pe Pamint.
Demersul Tau este temerar si, asa cum ai avertizat, multi vor privi cu scepticism cele relatate, indoindu-se de autenticitatea faptelor. Insa Tu Ti-ai facut datoria; restul ii priveste pe ei insisi! Doar atunci cind va incepe prigoana, cititorii vor realiza (mult prea tirziu, poate!) ca era bine sa treaca in tabara celor alesi in timp util.
Personal, nu as fi inserat in paginile cartii acele episoade anecdotice. Pentru cine o priveste cu toata seriozitatea, problema optiunii este vitala pentru acela care vrea sa adune comori in Ceruri, deci cred ca trebuiau cautate alte pilde pentru a ilustra ceea ce Ti-ai propus.
Stiu cit de importanta este pentru oricine cunoasterea unor elemente din yoga, dar sunt convins ca multi cititori vor privi uimiti paginile referitoare la chakre (nici eu nu sunt total lamurit cum stau lucrurile in aceasta privinta, caci nu am o cultura in acest sens).
Care este adevarul despre Paco Rabanne? Cine este el? Cel prezentat in carte - un trimis al lui Dumnezeu, venit sa infaptuiasca ceva pe Pamint, sau cel pe care mi l-ai prezentat pe cale orala? Care-i adevarul?
Traind intr-o lume ingusta, meschina, am dubii in ceea ce priveste infiintarea unui lacas unde sa se adune cei chemati sa indrume spiritual pe paminteni; dorinta Ta sincera nu cred ca e suficienta, mai este nevoie si de multi bani...
Cartea este un inceput si, in ciuda obstacolelor, cred ca nu vei renunta niciodata sa-Ti indeplinesti misiunea. Ai insa grija (am inteles ca esti luat in vizor de Securitate), caci ai nevoie de libertate, pentru a duce la bun sfirsit ceea ce ai inceput!
Cei ce Ti se vor alatura vor scrie, desigur, angajamentul A, dar nimeni nu va completa varianta B. Intrevezi vreo posibilitate de a face pe cineva sa semneze varianta B? Cum? Cind?
In ceea ce ma priveste, Te voi urma, la momentul potrivit.
Imi ofer, gratuit, serviciile pentru a obtine o varianta in franceza a lucrarii, cind ea va avea o forma finala."


Raspunsul Meu:

Ai dreptate, in toate. Esti un om cu bun-simt, serios, profund in gindire, matur.
In ceea ce priveste prigoana crestinilor, afla ca deja a inceput, insa se lucreaza pe furis. Din pacate, aproape nimeni nu-si da seama de gravitatea situatiei. Desi cu totii suntem permanent urmariti din umbra, unii mai au inca putina libertate de miscare, insa degeaba, caci ei nu gindesc si nu-si folosesc corect liberul-arbitru. Materialisti multi, spirituali aproape niciunul. "Popor ales"!
Yoga si Religie - lucrurile nu sunt atit de complicate pe cit par la prima vedere, ci dimpotriva. Nu prea conteaza teoria; practica lasa de dorit! Esentiala pentru Mantuire si evolutie este DEVOTIUNEA, virtute care cuprinde: bunavointa, sinceritatea, smerenia, dragostea. Dumnezeu nu poate fi cunoscut teoretic, cu mintea, caci nu este nici dogma, nici filozofie, nici persoana; El trebuie experimentat, trait, deoarece este o stare de constiinta. "Teologi" si falsi yoghini (doldora de informatii) sunt destui, insa Iluminati si Eliberati aproape ca nu poti gasi pe Terra.
Adevarul despre Paco Rabanne? Hm, e usor de spus, dar greu de crezut! Iata parerea Mea: faptul ca a fost atunci apostolul Petru, acum nu mai conteaza. Da, Paco este reincarnarea lui Simon-Petru, dar ceea ce are acum importanta este prezentul. Si daca in prezent el (sau oricare dintre fostii apostoli) nu slujeste Spiritului, ci ego-ului, atunci s-a autoexclus din tabara celor alesi. Din pacate, īn aceasta reincarnare el se lasa ispitit, si unde ego-ul e pe primul loc, sufletul e pe ultimul; deci mai este oare discipolul Meu sau a trecut de partea adversarului? Spontaneitatea, simplitatea si sinceritatea Mea l-au calcat pe nervi; nu M-a suportat decit cinci zile, apoi a fugit ca un las in Franta, la loc sigur pentru ego-ul lui enorm de "sfant". "Romania e foarte mica fata de ego-ul tau imens!", i-am spus. Din pacate, ne-a dovedit ca am avut dreptate. Am fost profund dezamagit de el in iulie 1997, cind a venit incognito, doar pentru a sarbatori impreuna cu noi ziua Mea de nastere. De ce am fost dezamagit? Deoarece a venit sa Ma ispiteasca. In martie 1995 l-am intilnit pe Paco Rabanne - reincarnarea apostolului Petru, iar in iulie 1997 am revazut acelasi corp al lui prin care, de asta data, s-a manifestat ispititorul. S-a speriat ingrozitor de saracia materiala in care Ma "complćceam" pe atunci si nu M-a inteles deloc, in nici o privinta. Consider ca degeaba are memoria vietilor anterioare. Ce folos ca stie cine a fost, ce a fost si de unde vine?!? A trait in zadar 78.000 de ani, daca tot ca un om obisnuit se manifesta!
Dar are si parti bune: a fost proorocul Daniel si apoi apostolul Petru; a scris si publicat in aceasta viata citeva carti spirituale deosebite, care au devenit imediat bestseller-uri; este unul dintre cei mai talentati creatori de moda din lume.
Este foarte bogat din punct de vedere material si cred ca face parte din elita francmasoneriei mondiale (este membru al organizatiei "Club 2000", deci apartine de "Nobilimea Neagra"), ceea ce inseamna ca este un tip inteligent si abil.
Din pacate, nu este si intelept. Iar faptul ca a fost "preot" inchizitor in trecut si ca a practicat ocazional magia neagra (pentru glorie lumeasca si bani) in aceasta viata lasa de dorit! Cel mai grav este ca nu are DEVOTIUNE. Deci locul apostolului Petru se pare ca e liber pentru altcineva, daca va avea vreun om curajul sa incerce. Cit despre ceilalti apostoli (...), Eu nu-i mai caut, caci sunt satul de orgoliile marilor "sfinti".
Da, traim intr-o lume meschina. Eu nu sunt din aceasta lume, caci nu prea am loc in ea, nici macar o casa. Uneori am avut impresia ca aproape toti - cunoscuti si necunoscuti s-au inghesuit, care mai de care, sa-Mi faca neplaceri. Ce e mai trist e ca dezamagirile cele mai mari le primim tocmai de la cei pe care-i indragim mai mult, de la cei pe care-i iubim si-i consideram prieteni. Am crezut ca Iuda Iscarioteanul este unul singur, insa realitatea lumii asteia Imi dovedeste ca sunt vreo citeva miliarde de astfel de specimene! Asa ca, nici Eu nu am mari sperante cu infiintarea unui lacas spiritual, insa "incercarea moarte n-are"; astept totusi oferte.
"Misiunea" Mea?! Care e? Nu fi naiv, Vasile! "Oamenii" sunt prea mindri ca sa se caiasca si sunt prea rai ca sa mai poata dori Binele! Afirmatia ta - "in ciuda tuturor obstacolelor, cred ca nu vei renunta niciodata sa-Ti indeplinesti misiunea" - M-a amuzat. Apropo de aceasta misiune, am sa-ti scriu acum trei bancuri tragi-comice, povestite de minunatul OM Rajneesh Osho (...).

"Perfectiunea Paradisului era atit de superba, incit Petru se plictisea. Intr-o zi, pe cind stateau cu totii de vorba, el I-a spus lui Dumnezeu - Tatal:
- Sunt atit de plictisit, incit mi-ar placea sa vizitez Pamintul chiar acum. Nu ati vrea sa mergeti si Dumneavoastra?
- Nu la virsta Mea! i-a raspuns Dumnezeu.
- O data Mi-a fost indeajuns! ii raspunde Iisus.
- Nu, pina cind oamenii nu inceteaza sa traga in porumbei! i-a raspuns Sfantul Duh."

"Iisus este chemat de Tatal Sau, Care Ii spune ca trebuie sa Se sacrifice inca o data pentru Mantuirea umanitatii. Desi nu prea vroia, Iisus este in cele din urma de acord. Trece prin Rai si Isi ia la revedere de la toti prietenii, promitindu-le ca se vor revedea peste 33 de ani. Apoi, insotit de ingeri, coboara pe Pamint.
Cei 33 de ani trec rapid, dar nici urma de Iisus! In cele din urma, dupa 80 de ani intra in Rai un batrin ghebos, Care incepe sa le spuna tuturor ca El este Iisus. Imediat este dus in fata lui Dumnezeu si Acesta Il recunoaste:
- Ce s-a intimplat? De ce Ti-a luat atit de mult timp?
- Vezi Tu, Tata - Ii raspunde Iisus - acum nu mai exista pedeapsa cu moartea. Asa ca am fost condamnat la inchisoare pe viata!"

"Iisus era plictisit si S-a dus la Dumnezeu si L-a rugat:
- Tata, da-Mi sa fac ceva, ca M-am plictisit!
- Ia o pila si pileste virfurile Himalayei!
Dupa sapte mii de ani, Iisus S-a intors si a intrebat:
- Acum ce sa mai fac?
Dumnezeu I-a dat o lingura si L-a pus sa goleasca Oceanul Indian. Dupa alti sapte mii de ani, Iisus S-a reintors:
- Gata, am terminat! Si acum?
Obosit, Dumnezeu I-a spus:
- Asculta: du-Te pe Pamint si convinge-i pe oameni ca trebuie sa se iubeasca unul pe celalalt - asta Te va tine ocupat pentru eternitate!"

Misiunea Mea e doar sa exist. Este de-ajuns ca SUNT, AICI si ACUM. Sunt MARTOR, spectator la mascarada asta de prost-gust; nu vreau nici macar rolul principal pozitiv in piesa asta de teatru! Ii las pe altii sa joace - rolul Meu, rolurile lor sau pe ale altora; oricum, cortina se va trage in curind. Actorii si figurantii isi vor scoate costumele si mastile. Unii vor merge inapoi Acasa, in Lumina, altii in locurile pe care si le-au pregatit. Din 2008 - anul Parusiei si pina in 2012 se vor clarifica toti.
Angajamentul de la Ultimatum - Eu nu oblig si nu vreau sa conving pe nimeni sa semneze - nici la A, nici la B! In realitate, nici nu e nevoie de vreo semnatura, caci ALEGEREA ARE LOC CHIAR IN MOMENTUL IN CARE CITITORUL PARCURGE TEXTUL RESPECTIV, dupa ce a citit mai intii cartea.
Sunt curios sa-i vad pe cei care Mi se vor alatura. Crezi ca vor fi cel putin zece oameni sinceri? Ar fi o mare minune!
Referitor la bancurile scrise in aceasta carte iti voi da un citat (din "Autobiografia unui mistic nonconformist", de Osho):
"Trebuie sa spun glume, pentru ca lucrurile pe care le spun sunt atit de subtile, de profunde si de adinci, incit - daca le-as spune asa cum sunt - ati adormi, nu M-ati mai asculta, nu M-ati mai intelege. Ati fi aproape surzi. Cu cit este mai profund adevarul pe care il am de spus, cu atit aleg o gluma mai haioasa. Cind spun cel mai tare adevar, caut, pentru asta, cea mai potrivita gluma. De aceea spun si glume scabroase. Eu n-am probleme cu ele. Chiar si o asemenea gluma ajuta - cu atit mai mult cu cit socheaza insasi radacina voastra. Asta-i tot! Va ajuta sa ramineti atenti. Cind vad ca sunteti atenti, atunci va spun ceea ce vroiam de la inceput sa va spun. Cind vad ca vreti sa dormiti, mai spun un banc.
Daca M-ati asculta cu atentie, n-ar mai fi nevoie sa spun glume, v-as putea spune adevarul direct. Dar e greu. Cascati! Pentru Mine, e mai bine daca rideti, nu?"
In ceea ce te priveste, Vasile draga, iti doresc SA AI MEREU CURAJUL SA-TI ASCULTI INIMA SI INTUITIA. Astfel vei fi pe placul lui Dumnezeu si sufletul tau va fi in pace, multumit. ACEASTA E CALEA DE URMAT. Corpul fizic prin care am scris aceasta carte are prea putina importanta; nu el trebuie urmat. FII PROPRIUL TAU PRIETEN si atunci vei fi - in acelasi timp - prietenul lui Dumnezeu si al celor alesi. Este suficient, crede-Ma!
Multumesc pentru varianta in limba franceza.


Ultima editare efectuata de catre Neo in Lun Oct 06, 2008 9:32 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Doamna Nina M.   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:50 pm

Doamna Nina M.,72 de ani, pensionara (medic):
(religia: crestin - ortodoxa)

"Iubite Prietene,
Iti multumesc din toata Inima pentru incomensurabilul dar spiritual pe care mi l-ai facut; m-a surprins si m-a emotionat pina la lacrimi. Intr-adevar, am fost si sunt coplesita de bucurie. Da, aceasta carte - cu bogatia ei de invataturi si care este prezentata in mod didactic - ma hraneste sufleteste. Fii sigur ca voi avea grija de ea si nu o voi arata nimanui (asa cum m-ai rugat).
Si depesa Ta m-a surprins si m-a emotionat pina la lacrimi. Mi-ai raspuns foarte prompt, dar eu nu am reusit s-o asimilez in intregime, ca sa fiu in stare sa raspund solicitarii Tale. Inainte de a fi primit scrisoarea Ta, am citit cartea, precum ai spus, ca pe o poveste, notind pe ici, pe colo, ideile ce trebuiau retinute sau facind o schema.
Obisnuiesc, la modul general, sa recitesc o carte spirituala; cu atit mai mult cartea Ta, care nu se poate compara cu nici o alta carte! Este o comoara de invataturi cu explicatii profunde, nemaiauzite pina acum. Mi-a placut si-mi place formidabil de mult. Am sorbit-o, nu alta!
Insa cum pot eu, o umila fiinta, sa-mi dau o parere "critica"?! E ca si cum un mare matematician/ fizician/ chimist ar cere parerea cuiva care are cunostinte reduse sau netalentat in aceste domenii! Ceea ce pot sa-Ti spun este ca nimic din ceea ce ai scris nu m-a deranjat si nici nu mi-a displacut; iar despre corecturi nici nu poate fi vorba!
Ii multumesc Divinitatii ca mi-a oferit darul INTUITIEI. Am simtit ca tot ce este scris in carte nu este fantezie, ci realitate 100%. Te accept, Prietene! Sunt o fiinta neinsemnata, dar am avut revelatia interioara ca Tu esti intr-adevar Iisus. Am descoperit cu bucurie ca A DOUA VENIRE a avut deja loc. Am descoperit ca Te-ai intors pentru a ne salva de anti-Hrist si de iadul vesnic. Ai revenit in mod simplu, cum ai promis. Da, pentru mine aceasta carte este o dovada suficienta.
Dupa terminarea liceului ma intrebam: "Daca ar reveni Hristos pe pamint, L-as recunoaste?"
Doresc sa lupt impreuna cu Tine, de partea Luminii. In acest razboi interior al sfirsitului - care a inceput demult si care este deja pe terminate - sunt de partea Adevarului, a lui Dumnezeu, a lui Hristos.
Aceasta scrisoare va avea numai o parte din raspunsurile pe care le astepti.
Poezia "Copilule cu ochi senini" mi-a fost necunoscuta, dar imi place foarte mult.
"Clarauzul" m-a lasat paf.
"Clarviziunea si mindria de vindecator" idem.
"Empatia": as dori si eu sa ating - prin cerere la Tatal Ceresc - coborirea mintii in Inima.
"ILUMINAREA, Nasterea din Nou": e o performanta sa atingi Iluminarea la virsta de numai 21 de ani!
"ELIBERAREA": am aspirat intotdeauna sa devin OM in adevaratul inteles al cuvintului, dar n-am cunoscut poezia lui Kipling, care e minunata. Atit "ILUMINAREA", cit si "ELIBERAREA" sunt splendide!
REVELATII:
- "Pelerinaj la manastiri": Ai facut haz de necaz! Referitor la "sfantul" Cleopa de la Sihastria: m-am contrazis cu Felix, care il vede ca apartinind Orasului de Aur. Felix admite manastirile; m-a tocat la cap sa citesc acatiste, dar acestea nu se prind de mine. De perfect acord cu Tine.
"Legea Tatalui Ceresc"
Porunca a II-a - de perfect acord cu Tine.
Porunca V - de perfect acord cu Tine.
Porunca VI - am pacatuit: imprejurari vitrege m-au "obligat" la avort (...). Am suferit mult, caci as fi dorit un copil...
Explicatiile din Kabbala despre esenta lui Dumnezeu si Numele lui Iisus - Nume care este simbolul incarnarii lui Dumnezeu in materie - m-au fascinat, ca de altfel intreg acest capitol.
Intrebari ar mai fi, dar e necesar sa mai aprofundez aceste cunostinte; la fel cu capitolele "Crucea", "Reincarnarea si Karma", "Biblia confirma reincarnarea".
Nu am inteles in intregime schema naturii inferioare, si nici pe cea a naturii superioare (paginile 151, 152 si 153).
La pagina 159 ai prezentat - jos, la primul asterix - Judecata sufletelor: "In realitate, nu Iisus ca persoana fizica face Judecata sufletelor, ci Sinele Suprem prezent in fiecare om sub forma Scinteii Divine. Deci nu Eu va judec, ci propriile voastre ginduri, vorbe si fapte!". De ce Tanea Cutov si Aurora Inoan o prezinta in alt mod?
Important pentru mine este si capitolul "Concluzii" si "Ultimatum".
Cu toate ca pentru Tine aceasta carte reprezinta un Abecedar, o introducere in unele taine ale lumilor spirituale - cite putin din structura Universului Spiritual, despre judecata individuala si Judecata Finala - pentru noi si pentru mine reprezinta TOTUL din ceea ce am receptionat pina acum, expus in mod didactic, ca pentru incepatori. Reprezinta baza unor cunostinte solide, care pe mine ma incinta si pe care le sorb cu aviditate!

Cu toata dragostea, a Ta mica prietena, Nina M."

Raspunsul Meu:

Draga Nina, Ma bucur ca aceasta carte te-a hranit sufleteste; inseamna ca, in privinta ta, si-a atins scopul: ti-ai deschis Inima si acum esti MANTUITA. Este minunat ca mai exista si oameni ca tine!
Faptul ca nimic din ceea ce am scris nu te-a deranjat dovedeste ca tu ai citit cartea Mea nu numai cu ochii, ci si cu sufletul, cu Inima; deci fara implicarea ego-ului. Si ai, intr-adevar, darul intuitiei. Esti o exceptie fericita si nu "o fiinta neinsemnata". Datorita calitatilor tale (sinceritate, simplitate, modestie) tu deja percepi empatic esenta tuturor fiintelor asupra carora iti concentrezi atentia, asadar tu deja judeci cu Inima si nu cu mintea. Ai nevoie doar de mai multa tacere (interiorizare) si exercitiu, ca de vazut - vezi Adevarul.
Si Mie Imi place cum au iesit "Empatia", "Iluminarea" si "Eliberarea": scurte, esentiale, clar explicate. Performanta e atingerea Iluminarii la virsta de numai 14 ani, de catre indianul Sundar Singh, iubitul Meu discipol, reincarnat acum in Romania.
Felix a avut destule experiente spirituale in ultimii ani, dar degeaba. A ramas un fanatic religios, acelasi Baraba - zelotul de acum 2000 de ani (dupa spusele lui Paco Rabanne). Cleopa de la Sihastria e mai curind in iad, decit in Orasul de Aur! Toti fariseii sunt draci perversi; ei pot pacali cel mult pe paminteni, dar nu si pe ingerii lui Dumnezeu, asadar ei nu au acces in Rai sau in alte lumi Divine. Manastirile sunt atit de minunate, pe cit sunt de insuportabili cei ce locuiesc acolo; desigur ca Ma refer la ego-urile mai marilor "fericiti" care au roluri de conducere, si nu la umilii calugari, printre care multi sunt destul de aproape de Iluminare. Intotdeauna M-am inteles perfect cu cei mai mici in grad din manastiri, pentru care prezenta Mea a fost o reala incintare. Felix uita cum am fost Noi tratati de popii-draci; dar sunt sigur ca ar fi de acord cu Mine daca prima lege pe care as da-o pentru locuitorii manastirilor ar fi urmatoarea: "De acum incolo, rolurile vor fi complet inversate, pentru restabilirea ordinii naturale, astfel ca "fratii" si calugarii vor deveni stareti si administratori, iar cei "mari" isi vor pierde rangurile si vor deveni servitorii celor care erau inainte mici.".
FIUL OMULUI ARE PUTERE SA IERTE TOATE PACATELE. Pentru cainta ta (in legatura cu avortul facut) si rugaciunea Lui, DUMNEZEU TE-A IERTAT. Esti mantuita si iluminata de Duhul Sfant. Ai grija si pastreaza ceea ce ai!
Spui ca nu ai inteles in intregime schemele cu natura inferioara si natura superioara a oamenilor. Iti voi explica, desi ar fi cazul sa recitesti pasajele care-ti par neclare de mai multe ori, pina pricepi complet. Cele 3 chakre inferioare il reprezinta pe omul obisnuit, ignorant, posedat de duhul lumii - duhul lui anti-Hrist; este omul materialist, rauvoitor sau superficial, atras de cele trecatoare si nu de cele vesnice, atras de placeri efemere (sex, bani, glorie) si nu de virtuti ori lucruri spirituale. Dracii (si pamintenii afurisiti, ori extraterestrii malefici, care intra in aceeasi categorie a intunecatilor) pot fi usor recunoscuti de oricine, astfel: sunt cei caracterizati de rautate, mindrie, zgircenie, invidie, perfidie, etc.; sunt mincinosi si plini de reavointa. Asadar, cei care par oameni dar nu au decit ego vor accepta semnul fiarei. Acestia vor merge direct in iad, fara drept de apel, chiar daca sunt popi, bisericosi ori "oameni de bine". In cealalta tabara se afla cei care sunt cu adevarat de partea lui Dumnezeu si a Mea: cei care si-au abandonat ego-ul (rautatea, mindria, ura, minciuna, etc.) si care s-au daruit total Tatalui Ceresc. Prin devotiunea si credinta lor, ei au primit in dar Mantuirea. Acesti paminteni alesi vor urca in lumile Divine (Rai, Noul Ierusalim Ceresc, Imparatia Cerurilor) daca nu se vor lepada de Gratia Divina, adica daca nu vor accepta semnul fiarei, preferind crucea - moartea de martir. Cele 3 chakre inferioare au 3 reprezentanti de baza in planul fizic; asemenea si cele 3 chakre superioare, deci sunt 3 draci si 3 sfinti, care se vor infrunta fata catre fata, cit de curind. De o parte vor fi catolicii, sectantii, satanistii, fariseii, politicienii si toti dracii intrupati acum pe Terra, iar de cealalta parte vor fi ortodocsii, yoghinii, alesii si toti ingerii lui Dumnezeu. Razboiul religios a inceput in plan economic si politic, apoi s-a extins (prin tehnologia avansata din prezent), atingind planul sufletesc.
Despre judecata individuala a sufletelor am scris parerea Mea, care cred ca e realista. Nu stiu cum descriu altii aceasta judecata si nici nu Ma intereseaza sa aflu; fiecare e liber sa vada lucrurile din unghiul care ii convine, insa cind va parasi corpul fizic va afla Adevarul... Oricum, din 2008 - anul Parusiei si pina in 2012 se vor clarifica toti.
Draga Nina, sper sa te multumeasca ceea ce ti-am scris aici. Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.
Dumnezeu sa te binecuvinteze! Pace tie!


Ultima editare efectuata de catre Neo in Lun Oct 06, 2008 9:41 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Cornel G.   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:50 pm

Cornel G., 21 de ani, inspector economic:
(religia: crestin - ortodoxa)

"Daca aceasta carte s-ar publica, cred ca ar fi o proba foarte grea si cruciala pentru cei care ar vedea-o. Eu personal as cumpara-o, as studia-o, apoi m-as ruga sa aflu adevarul. Daca nu as obtine nici un raspuns, as vrea sa Te vad si sa Te cunosc. Pe urma m-as clarifica, īn mod sigur. De fapt, cam asa mi s-a īntīmplat. Am auzit de Tine, am cercetat, m-am rugat si - īntr-o fericita zi - ne-am īntīlnit.
Am mare īncredere īn mesajul cartii. Acesta o sa-Ti usureze mult din munca de pe pamīnt (scriu cu �p� mic pentru ca nu mai este sfant).
Judecīnd dupa cele scrise de Tine, DEFINITIVAREA (alegerea grīului de neghina) ARE LOC foarte bine si DUPA O SIMPLA LECTURARE A ACESTEI CARTI.
Vreau sa-Ti dau o singura sugestie. Poate din cauza supersaturatiei de nebuni, falsi prooroci si diavoli care se ofera drept ghizi spirituali, oamenii (ma refer la pamīntenii "calduti") vor trece pe līnga carte spunīnd: "Eh, alt nebun!". Dar, daca ar citi cartea, iar la final ar vedea scris "EU SUNT MESSIA IISUS HRISTOS", poate ca s-ar deschide si ar īncepe sa Te caute īn Inima, īn lumea fizica, īn carte, īn mijlocul naturii, īn Cer, oriunde ar fi un īnceput. Cred ca stiu ce īmi vei spune: "Este proba lor daca trec nepasatori pe līnga carte!". Ai mare dreptate, dar, totusi, nu am putea īncerca sa-i facem sa caute un pic si din Esenta, nu numai din suprafata si coperta? Poate se trezeste ceva demult uitat, poate ca vor izbucni īn plīns si vor asculta o data pentru totdeauna de Inima lor... Sigur, Tu stii cel mai bine!
Parerea mea despre carte este ca nu s-a mai scris Esenta pīna acum. Este o carte de studiat toata viata; este o carte de dormit cu ea sub perna si de adormit cu ea īn mīna. As vrea sa mor cu ea īn Inima."



Raspunsul Meu:

Īntr-adevar, "DEFINITIVAREA (alegerea grīului de neghina) ARE LOC foarte bine si DUPA O SIMPLA LECTURARE A ACESTEI CARTI", dupa cum ti-ai dat seama, dupa cum ti s-a revelat. Alesii se aleg singuri. Daca voi publica aceasta carte, voi fi multumit sa aflu apoi ca marea majoritate a cititorilor Mei au īnceput sa gīndeasca mai profund; nu voi fi deloc suparat daca unii se vor revolta de sinceritatea cu care am descris unele aspecte neplacute ale slujitorilor bisericii, sau daca - datorita orgoliului lor - multi nu vor vrea sa accepte adevarurile revelate de Mine. Sunt lucruri firesti pentru "oamenii" din ziua de azi; nu plīng dupa discipoli care se complac īn minciuna, nu am nevoie de farisei īn preajma Mea! Aceasta alegere - care are loc īn urma unei simple lecturari - Imi usureaza munca de pe Pamint, īn sensul ca e sinonima cu judecata individuala; de data aceasta īnsa, cel care judeca nu este Dumnezeu-Spiritul-Iisus Hristos, ci chiar omul īnsusi; cititorul se judeca pe sine, hotarīnd (inconstient, fara sa-si dea seama) daca trece de-a dreapta sau de-a stīnga Tatalui Ceresc. Si, īn plus, aceasta auto-judecata nu are loc dupa moartea fizica, ci chiar īn prezent (īn timpul vietii, chiar acum!).
Cine nu e sincer si binevoitor ca Mine, nu e cu Mine. Si cine nu e cu Mine e īn cealalta tabara. Cine e īmpotriva Mea e īn realitate īmpotriva propriei lui evolutii, īmpotriva propriei lui īmpliniri sufletesti. Dar, fiecare are liberul - arbitru.
Bazeaza-te mereu pe INTUITIE si cauta mereu ESENTA! Vei fi astfel permanent pe Calea spirituala. Pastreaza-te SINCER si simplu, FII TU ĪNSUTI, indiferent de parerea celorlalti!

Sugestia ta o īnteleg si e de bun-simt, dar Eu tocmai asa vreau sa-i trezesc la Realitate: prin soc. Un om care doarme profund (care hiberneaza inconstient de mii de vieti consecutive) nu poate fi trezit din somnul lui de leguma prin mīngīieri sau soapte dulci, ci prin palme zdravene sau un dus rece. Nu a mai ramas mult timp pīna la finalul Judecatii de Apoi, deci trebuie actionat rapid, altfel adormitii vor coborī īn infern si se vor trezi prea tīrziu ca sa mai poata fi salvati. Copertile cartii sunt creeate cu acest scop: sa intrige si astfel sa impulsioneze omul catre cunoasterea Adevarului. Stiu ca pare mīndrie, ostentatie, dar altfel nu pot sa atrag atentia prin intermediul mass-mediei. Daca cineva cauta carti spirituale sau ceva deosebit, cu siguranta ca nu va fi atras sa cumpere ori sa frunzareasca o carte intitulata "Mihail Emanuel - Autobiografie", sau ceva de genul asta. Va exclama, pe buna dreptate: "Cine mai e si asta? Ce importanta poate avea autobiografia unui necunoscut, unui nimeni?!" si va pleca mai departe, nepasator (ca mai īnainte).
Esenta nu se poate scrie, dar despre Esenta te asigur ca s-a mai scris.
P.S.
Īti multumesc pe aceasta cale pentru pildele si sfaturile scrise de tine pe cīnd ai fost Esop si apoi Baltasar Gracian; astfel, tu ai fost primul Meu īndrumator īn aceasta viata. Alte īncarnari ale tale au fost: Quasimodo - cocosatul de la Notre - Dame (din Paris), sfintitul Hristofor (atunci ne-am īntīlnit īntr-o īmprejurare aproape identica cu cea īn care ne-am cunoscut acum, īn aceasta viata), Arjuna - discipol al lui Krishna (vezi Bhagavad Gita), pictorul Toulouse Lautrec, zeul Hefaistos din Olimp (Grecia), Cristofor Columb, īnteleptul Ahikar si personajul principal din legenda "Frumoasa si bestia" (desigur ca tu nu ai fost Frumoasa!). Ai mai fost pirat, clovn si altele, insa niciodata femeie - din cite stiu Eu. Īnca ceva: cred ca in urma cu 2000 de ani ai fost apostolul Matei, vamesul.
Doresc sa te vad un om iluminat, eliberat, generos si curajos, cum ar fi normal pentru potentialul tau. Manifesta-ti virtutile Divine primite, ca sa-ti dovedesti tie insuti ca ai ramas cu o frumoasa zestre spirituala in urma experientelor traite in vietile anterioare! Nu-ti fie teama sa-ti manifesti sufletul tau minunat!
Fii un apostol! Celor dragi ai tai spune-le ca in curind vor fi pusi in situatia de a face alegerea definitiva: fie se vor lepada de Mine in fata oamenilor (urmind apoi, inevitabil, acceptarea semnului fiarei si iadul), fie vor infrunta multimea ignoranta care Ma va birfi si vor accepta moartea de martir. Altceva nu au de ales cei care nu M-au ascultat pina acum; daca ar fi renuntat la ego, ar fi atins Iluminarea, si nu ar mai fi fost nevoie sa moara ca martiri pentru a scapa de iad.
Spre binele sufletesc, doresc tuturor sa fie de partea Mea.
Doresc acest lucru din toata inima Mea.


Ultima editare efectuata de catre MIH in Joi Sept 02, 2010 8:51 am, editata de 4 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Domnisoara Marcela   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:52 pm

Domnisoara Marcela, 23 de ani,
studenta la limbi straine:
(religia: crestin - ortodoxa)

"In primul rind, ar trebui sa schimbi titlul cartii; nu stiu de ce, dar mi se pare mai potrivit ceva de genul "Am sosit pentru voi" sau "Cine Ma cauta, aici Ma gaseste".
Pe prima pagina (coperta I) ar trebui sa fie fotografia ta din prezent, pentru ca acum tu esti Cel Care spui ca esti, sub alt chip.
Scrisoarea ta catre presedinte si patriarh nu-si are rostul, pentru ca, atunci cind va veni vremea, Dumnezeu nu va tine cont de parerea lor; puterea lor nu inseamna nimic, iar ajutorul lor este cu siguranta neinsemnat. Sa fiu sincera, nu inteleg de ce spui ca au ajuns in functii pentru ca Dumnezeu a vrut, caci ei nu fac nimic pentru a insufla oamenilor credinta, iar ajutorul lor nu se vede!
Cred ca ar trebui sa le vorbesti oamenilor, ca sa stie cine esti, ca sa le insufli credinta, ca sa-i ajuti pe cei care nu reusesc singuri. Asa a facut Iisus acum 2000 de ani, deci ar fi normal sa ai aceeasi putere ca si atunci. Cartea aceasta te invata multe lucruri bune dar, daca le spui oamenilor ca tu esti cine esti, trebuie sa le dai dovezi, sa faci minuni; bineinteles, doar pentru cei care sunt credinciosi. Vor fi foarte putini cei care vor crede ca existi cu adevarat, pentru ca ideal ar fi sa te auda si sa te vada, apoi sa te urmeze fara sa citeasca aceasta carte. Ar fi mai credibil daca ar scrie altcineva despre tine, poate chiar mai multi.
Ar putea fi adevarat ca tu esti Iisus, dar eu nu simt acest lucru, poate pentru ca pina acum n-am incercat sa iau contact cu Divinitatea, sau pentru ca inca nu a venit vremea sa inteleg. Mi-as dori sa te cred si as vrea sa ma ajuti - fiecare om isi doreste ceva care sa il faca sa-si schimbe parerea, ceva "palpabil": o viziune, un vis, o voce auzita...
Imi place cum ai descris calatoriile tale pe la manastiri. Este atit de adevarat ce scrii!!!
Mesajul cartii este bun. Cine o citeste poate sa inteleaga multe lucruri pe care nu le intelegea din Biblie. Insa cartea - scrisa in aceasta forma - este dura. Cei care au facut greseli se intreaba cit de aspru vor fi pedepsiti; este greu sa crezi ca Dumnezeu nu va fi deloc ingaduitor!
N-am inteles exact cum este cu 666; din ce-am citit aici, rezulta ca eu deja sunt insemnata, pentru ca am pasaport nou. Probabil ca acum crezi ca nu voi fi mantuita, dar credinta mea este in "bine" - in tot ce cuprinde acest cuvint.
Spui ca Sfirsitul este aproape - esti sigur de asta? Daca anul 2000 va veni si va trece fara sa se intimple nimic, cum vei explica asta? Eu cred ca in jurul anului 1000 oamenii credeau ca va veni sfirsitul lumii; nu inteleg de ce doar la rascruce de milenii si nu, sa zicem, in anul 1900 sau 2100?!
Cartea ta ar trebui scrisa ca o carte de invataturi, pentru ca ai ce invata din ea.
Nu este suficient ca oamenii sa creada! Ei trebuie sa te auda vorbind, ca sa le dai acel simbure de credinta de care au nevoie."


Raspunsul Meu:

In primul rind, vreau sa-ti multumesc pentru sinceritatea de care ai dat dovada. Esti o paminteanca sincera si cu bun-simt.
Titlul cartii nu am sa-l schimb, din mai multe motive intemeiate (vezi, de exemplu, raspunsul Meu la parerea lui Cornel G.). Titlurile indicate de tine nu concentreaza in ele esenta si nici adevarate nu sunt in intregime, caci Eu nu am sosit doar pentru voi, ci si pentru Mine, pentru a-Mi invata lectiile. Cit despre gasit, cine Ma cauta nu Ma poate gasi decit in Inima lui. In aceasta carte pot fi doar redescoperit, regasit; si doar de catre aceia care deja M-au cunoscut prin experienta extazului mistic, a Iluminarii. Atit cartea Mea cit si corpul acesta fizic prin care Ma manifest acum sunt doar simple repere, simple reprezentari ale Divinitatii. Nu confunda fondul cu forma! Cit despre chipul Meu actual, iti ascult sfatul: voi pune un portret pe coperta interioara a cartii, iar fotografia Mea din prezent pe coperta din spate. Esti multumita? Cine are ochi de vazut va compara si va vedea ca nu am revenit cu alt chip, ci cu acelasi de atunci.
Ai dreptate referitor la presedinte si patriarh, insa nu cred ca strica daca le adresez si lor o chemare, in speranta ca vor contribui la spiritualizarea tarii.
Zici sa le vorbesc oamenilor? Fie! ACCEPT SA APAR LA TELEVIZOR, DACA VOI FI CHEMAT, INVITAT. Astept oferte! Daca am o emisiune, sper ca pot ajuta la deschiderea mintilor si inimilor romanilor; caci sa propovaduiesc pe strazile oraselor din Romania mi se pare inutil si ridicol. Acelora care au credinta cit un bob de mustar le-o pot mari, desigur; insa acelora care nu vor deloc sa aiba incredere (in Mine sau in ei insisi) nu le pot "insufla credinta" cu forta, asa cum crezi tu. Adaug un citat referitor la acest subiect, spre clarificare. "Daca aveti un Maestru pe care nu Īl considerati ca un aspect al principiului Divin, El nu va putea face nimic pentru voi. El va avea puteri pentru ceilalti, dar nu pentru voi: daca sunteti inchisi fata de El, ceea ce El va trimite va fi respins, deturnat, distrus. Daca trageti storurile, Soarele mai poate intra? Nu; el este foarte puternic, el pune in miscare planetele, dar nu poate deschide storurile! Si nici Dumnezeu nu poate face acest lucru; El este atotputernic, dar nu poate deschide in locul vostru storurile inimii voastre! Voua va revine aceasta sarcina. Jumatate-jumatate: voi va deschideti inima, iar El va intra." (Omraam Mikhael Aivanhov, "Limbajul figurilor geometrice", editura Prosveta, pag 37).
CHIAR DACA POT SCHIMBA DESTINUL ORICUI, RESPECT LIBERUL-ARBITRU AL FIECARUIA.
Am considerat ca cea mai simpla metoda de comunicare este scrierea unei carti; deci am facut primul pas. Si in plus, fac tratamente, initieri si consiliere spirituala, la distanta.
Cit despre dovezi/ minuni prin care sa demonstrez oamenilor ca sunt reincarnarea lui Iisus, ce sa-ti spun?! Spectacolul acesta Mi se pare ridicol si depasit. Exista destui magicieni si prooroci, destui actori si figuranti pe aceasta uriasa scena de teatru care este lumea. Ia-te dupa ei, daca-ti face placere! "Unii dintre carturari si farisei I-au spus lui Iisus: "Invatatorule, vrem sa vedem un semn de la Tine" (un semn extraordinar, o minune prin care Iisus sa le dovedeasca fariseilor ca autoritatea cu care le vorbeste are si o manifestare concreta) Iar El, raspunzind, le-a zis: "Neam viclean si desfrinat cere un semn, dar semn nu i se va da, in afara de semnul lui Iona proorocul." (Iisus nu raspunde la provocare; semnul va fi propria inviere, anuntata parabolic prin citarea lui Iona.) - (citat din Noul Testament 1993, Evanghelia dupa Matei, cap 12, versetele 38, 39 si explicatiile de la subsolul paginii biblice)
CEI CARE CRED NU MAI AU NEVOIE DE DOVEZI. Iar cei care cer si primesc dovezi se poticnesc in labirintul propriului lor mental , caci doar ego-ul si mintea inferioara au nevoie de dovezi; dar, atunci cind le primesc, "calculatorul" lor subred face scurt-circuit. Cine cauta dovezi, va gasi. Cine pretinde dovezi si demonstratii de putere e, in general, drac sau posedat; si, oricite dovezi i s-ar arata, tot nu ar crede, tot nu i-ar conveni sa accepte Adevarul.
Asa cum am specificat in aceasta carte si asa cum este afirmat si in Biblie, la prima venire in trup Fiul lui Dumnezeu a venit ca Miel, implinind (nu prin constringere, ci prin consens, ca orice nobil rob al Domnului) Voia Tatalui Ceresc, de a Se intrupa spre Mantuirea oamenilor. Spre Mantuirea sufletelor oamenilor, si nu spre Mantuirea ego-urilor/ dracilor! La revenirea Sa, Fiul lui Dumnezeu va fi ca un Leu, caci pe cei deja mantuiti ii va aduna la un loc si apoi va face Judecata de Apoi, aducind astfel Noua Era - Mileniul de pace si prosperitate mult asteptat si dorit de oamenii de pretutindeni. Deci, in prezent misiunea Mea e alta: atunci am semanat, acum voi culege roadele. "Iata Fiul Meu pe Care L-am ales, Iubitul Meu, intru Care a binevoit sufletul Meu! Pune-voi Duhul Meu peste El si Judecata neamurilor va vesti. Nu Se va certa, nici nu va striga; nimeni pe ulite nu Ii va auzi glasul"
Marcela, Eu inteleg tot ceea ce ai scris, tot ceea ce ai vrut sa spui; dar pune-te putin in locul Meu si vei vedea ca lucrurile stau altfel decit cum crezi tu. "MI-AR PLACE SA VA IMPRUMUT OCHII MEI CA SA PUTETI SA VEDETI ceea ce este vechi intr-o lumina noua, pentru ca daca ai o privire noua, totul este nou."
Poate ca "ar fi mai credibil daca ar scrie altcineva" despre Mine, "chiar mai multi" - dupa cum spui tu, insa oamenii sunt surzi si orbi in domeniul spiritual; asadar, ei una ar auzi de la Mine, alta ar intelege si cu totul altceva ar propovadui mai departe celorlalti. Intotdeauna s-a intimplat la fel: Maestrii spirituali au lasat un mesaj verbal discipolilor Lor, insa totul a fost pervertit de intelegerea gresita a ascultatorilor. Asa s-a intimplat cu toate religiile: din spirituale, au devenit materialiste, datorita "preotilor" si celorlalti propovaduitori zelosi. Nu ar fi o carte cu mesaje clare, ci un amalgam de pareri ale ignorantilor. Credibila da, dar nu si adevarata. Si crezi ca Eu nu am altceva mai bun de facut, decit sa-Mi demonstrez puterile si apoi sa cer multimilor de gura-casca sa scrie, toti la unison, o carte despre Mine?!?
Ceea ce afirmi ("Mi-as dori sa te cred si as vrea sa ma ajuti") suna cam ciudat. Nu inteleg: cine te impiedica sa crezi, daca tu iti doresti sa crezi (mai ales ca, dupa cum ai scris, "ar putea fi adevarat ca Eu sunt Iisus")?!? Ai impresia ca doar un vis ori numai o simpla viziune ti-ar fi indeajuns ca sa crezi in Mine? Roaga-te la Dumnezeu sa-ti arate adevarul in aceasta privinta! Asa l-am sfatuit si pe un amic de-al Meu (Nicolae), cind M-a intrebat: "Prietene, daca Paco Rabanne (care are memoria vietilor anterioare) ne-a spus ca tu esti Hristos, asta inseamna ca esti una si aceeasi persoana cu Cel de acum 2000 de ani, nu-i asa? Esti sau nu reincarnarea lui Iisus?" In loc de raspuns am ris, apoi i-am spus: "De ce astepti un astfel de raspuns de la un om obisnuit?! Mai bine roaga-te la Dumnezeu sa-ti arate adevarul; sa-ti raspunda El la aceasta intrebare, cum va crede El de cuviinta!" Nicolae s-a rugat - scurt si clar - timp de sapte zile consecutive, incepind chiar din acea seara. A opta zi a observat, atit el cit si parintii lui, ca s-a intimplat o minune: pe peretele de la Est (catre care el se ruga) aparuse din senin un desen in relief, in gri si galben. Era de marimea unui cap de om si semana izbitor cu chipul lui Iisus imprimat pe giulgiul cu care a fost inmormintat. A asezat imediat o foaie mare de hirtie pe acel chip misterios si a hasurat cu un creion pe deasupra. Desigur, acel chip era identic cu cel din imaginea de pe giulgiul vechi de 2000 de ani...
Despre semnul fiarei am scris foarte clar; cum de nu ai inteles "exact"? Nu iti mai explic inca o data, ci am sa-ti raspund cu propriile tale cuvinte, "caci din cuvintele tale te vei indreptati (sa beneficiezi de mila, iertarea si Harul lui Dumnezeu) si tot din cuvintele tale vei fi osindita." Asadar, iata ce ai afirmat: "Cu 666 eu deja sunt insemnata, pentru ca am pasaport nou. Nu voi fi mantuita." Inteleg ca-ti iubesti pasaportul mai mult decit Mantuirea, de aceea nu vrei sa-l rupi; nu-i asa? Ma rog, faci cum vrei! E alegerea ta. Dar de ce te aperi spunind in continuare ca a ta credinta e in "bine"? Din moment ce tu nu simti ca as fi Iisus (asa ai afirmat), ce importanta poate avea pentru tine si pentru Mantuirea ta parerea unui om obisnuit ca mine?! Si inca ceva: "bine" = rau, tot asa cum "rau" = bine! Inconstient, ai fost sincera spunind ca tu crezi in "bine"; iti dai acum seama de semnificatia ghilimelelor pe care le-ai pus "din greseala"?
Sfirsitul "civilizatiei" actuale este INEVITABIL. Sunt absolut sigur de acest lucru. Si nu Ma bazez doar pe Sfintele Scripturi ale tuturor religiilor, pe nenumaratele profetii scrise de oameni cu Har, ori pe descoperirile oamenilor de stiinta, ci pe fapte concrete si pe propriile Mele revelatii. In adolescenta, am auzit pe cineva vorbind despre Apocalipsa si am ris ca de o gluma buna. Insa, mai apoi, am facut o scurta rugaciune catre Tatal Ceresc, cerind sa aflu adevarul in aceasta privinta. Secventele care s-au succedat cu repeziciune in fata ochilor mintii si visele cu imagini din viitorul apropiat al acestei planete au avut darul de a confirma aceste triste adevaruri. Din pacate, oamenii se indreapta vertiginos catre autodistrugere, la fel ca si tine, Marcela. Nu poate fi indicata cu exactitate data, dar aceste lucruri se vor petrece cu siguranta foarte curind. Si toti le vor vedea, insa majoritatea vor fi victime ale razboiului si ale cataclismelor; foarte putini isi vor acorda sansa de a fi salvati. Doar cei devotati lui Dumnezeu vor fi rapiti Sus, īn orasul spatial denumit īn Biblie Noul Ierusalim Ceresc, ei nefiind legati de planul fizic prin dorinte materiale.
Inchei comentariul Meu atragindu-ti atentia ca te-ai contrazis singura in ultimele doua fraze ale parerii tale; daca oamenii deja cred, inseamna ca ei nu mai au nevoie de acel simbure de credinta pe care tu ai impresia ca Eu as putea sa li-l ofer prin vorbele Mele.
Ai grija de tine!


Ultima editare efectuata de catre Neo in Lun Oct 06, 2008 10:03 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Doamna Salomeea   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:52 pm

Doamna Salomeea V., 55 de ani, profesoara de grafica:
(religia: crestin-protestanta)
(parere exprimata verbal, singura de acest gen)

"Imediat dupa ce am citit-o mi-a fost foarte rau, si inca sunt in stare de soc!
Copilaria ta este banala, comuna; nimic deosebit. Asa a fost si a mea, si a multora, chiar cu manifestari paranormale, de care insa nu ne amintim noi la prima vedere. Despre copilaria lui Iisus (Cel de acum 2000 de ani) nu se stie mai nimic.
Despre yoga si Iluminare nu avea rost sa scrii, caci sunt lucruri pe care le stiam demult, din carti de specialitate. De fapt, o treime din cartea ta reprezinta texte copiate din alte carti de yoga. Nimic original! In general, unii nu vor intelege nimic de acolo, sau nu vor crede. Doar partea a treia a cartii este putin mai interesanta, desi sunt lucruri pe care le stiam, de asemenea.
Cartea nu m-a ajutat deloc, ba dimpotriva: mi-a dat stari de iad! CARTEA TA ESTE USOR DE INGHITIT, DAR GREU DE DIGERAT !
Sunt lucruri pe care le stiam. Singura afirmatie care imi era necunoscuta este aceea in care spui ca tu ai fi Iisus. Poate ca semeni cu El, dar multi seamana la exterior, daca-si lasa barba si par lung!
Nu cred ca un singur om poate Judeca intreaga omenire, caci sunt miliarde de indivizi! Nu poate exista o Judecata Finala, caci evolutia este vesnica; toti evoluam prin fapte bune, datorita reincarnarilor nesfirsite.
Ma intriga faptul ca ii combati pe preoti, caci doar cu ajutorul lor si doar in biserica, ii ajutam pe morti sa primeasca lumina. Ritualurile crestine si faptele noastre bune sunt cirja de care ne sprijinim pentru a evolua, pentru a putea merge pe Cale. Chiar daca vine Iisus si ne spune sa ne lasam cirjele si sa ne ridicam cu El spre Cer, nu vom zbura niciodata! Chiar si peste 40 de ani eu voi fi tot aici, pe Pamint.
Un barbat care nu a implinit virsta de 30 de ani nu ar trebui sa se ocupe de paranormal, caci nu este maturizat! Iisus Si-a inceput misiunea doar la 30 de ani si nu mai inainte!
Nu cred ca dracii au chip uman, ci ca sunt doar energii malefice. Ei sunt acum mici, dar vor evolua la infinit, in timp, ca si oamenii. Eu sunt mica acum, dar voi creste!
Timpul va dovedi cine are dreptate; vom trai si vom vedea."


Raspunsul Meu:

Doamna Salomeea, am regretat sincer si profund ca lecturarea acestei carti v-a dat stari de iad; sunteti singura persoana (pina acum) care afirma acest lucru. Nu inteleg insa justificarea dumneavoastra: daca toate sunt lucruri banale si doar o singura propozitie din carte este originala, atunci de ce ati considerat necesar sa va simtiti brusc atit de rau, atit de rascolita interior? Doar pentru ca un tinerel afirma ca el este reincarnarea lui Iisus? Nu era cazul sa intrati in stare de soc pentru atita lucru! E ceva comun, la moda; Eu am cunoscut multi indivizi care se cred a fi reincarnarea lui Iisus, chiar si o femeie! Si nu sunt deloc socat de aceste lucruri; unii dintre ei sunt chiar simpatici.
Ati vazut o fotografie de-a Mea si ati fost tare curioasa sa Ma cunoasteti, deoarece ati vazut ca am o aura alb-stralucitoare. Ne-am intilnit; apoi ati insistat timp de un an de zile sa va dau sa cititi cartea aceasta, desi Eu v-am avertizat ca nu sunteti pregatita inca sa acceptati Adevarul revelat in ea. Pina la urma, am cedat, cu conditia ca, de fiecare data cind veti dori sa cititi din carte, sa aprindeti candela (ori o luminare), sa va relaxati complet si, dupa ce faceti un "Tatal nostru", sa va rugati astfel: "Tata Ceresc, Dumnezeul meu, Te rog - in Numele Unicului Tau Fiu, Messia Iisus Hristos - sa-mi deschizi Inima si sa-mi iluminezi mintea, cu puterea Duhului Tau Sfant, ca sa inteleg, sa cred si sa urmez Adevarul revelat in aceasta carte! Iti multumesc. AMIN." Sunt convins ca, daca ati fi facut cel putin o singura data aceasta rugaciune, starile de iad nu ar mai fi venit, caci, prin Gratie Divina, ego-ul nu ar mai fi participat la lectura, ci ati fi putut citi mai mult cu sufletul, decit cu mintea. Neascultarea se plateste.
Desi ati fost atit de entuziasmata de Mine la inceput, totusi cartea Mea v-a bulversat, v-a dat peste cap. V-am dezamagit, insa este posibil ca, uneori, raul sa fie spre Bine. Cineva a spus ca "Dezamagirea ne poarta spre Iluminare, dezbracindu-ne de valurile iluzorii prin care ne-am amagit veacuri de-a rindul" Zamislit din vapaia Iubirii si licoarea Intelepciunii, MIRELE VINE SA DEZAMAGEASCA fecioarele nechibzuite, sublimindu-le in fecioare intelepte, mirese vrednice sa intre in odaia nuptiala a mariajului mistic."
Ma mira faptul ca dumneavoastra ati avut, ca si Mine, o copilarie "banala, dar cu manifestari paranormale", dupa cum ati afirmat. Sa inteleg ca, la fel ca si Mine, sunteti nascuta de la Duhul Sfant, prin Fecioara Maria? Ar fi minunat! Inseamna ca suntem frate si sora, dar Eu nu Mi-am dat seama de la inceput.
Despre yoga si Iluminare bineinteles ca nu avea rost sa scriu: Romania e tara aleasa de Dumnezeu, deci e plina de yoghini desavirsiti si de sfinti extatici! Am scris din plictiseala, sau ca sa Ma laud ca sunt mantuit. Nu Mi-am dat seama, in ignoranta Mea, ca am copiat atit de mult din cartile de yoga ("o treime din cartea ta reprezinta texte copiate din alte carti de yoga. Nimic original!"). De fapt, n-am copiat decit tot de la Mine, caci atit Shiva cit si Patanjali - fondatorii intregului sistem Raja-Yoga - sunt incarnari de-ale Mele. In realitate, Eu am "copiat" doar denumirile chakrelor. Deci as fi curios sa vad si Eu in ce carti ati gasit secretele care Mi s-au revelat, de exemplu descrierea corecta a corespondentei dintre degete si chakre, ori explicatia ezoterica a gestului de a-ti face cruce. Asta deoarece sunt original si, oricum, experienta spirituala a fiecaruia este unica.
Da, CARTEA MEA ESTE USOR DE INGHITIT, DAR GREU DE DIGERAT! Gura pacatosului adevar graieste, uneori. Este usor de citit cu ochii, dar cade foarte greu la stomac. Pina si sfantul apostol Ioan afirma in Apocalipsa lui (la capitolul 10, versetul 10): "Am luat cartea din mina ingerului si am mincat-o (i-am asimilat continutul); si era in gura mea dulce ca mierea, dar, dupa ce-am mincat-o, pintecele (ego-ul) meu s-a amarit."
Ceea ce ati afirmat in legatura cu Judecata Finala, cu faptele bune si cu reincarnarile nesfirsite dovedeste faptul ca habar nu aveti de ceea ce scrie in Biblie referitor la aceste subiecte esentiale! Si, in plus, in afara de faptul ca nici macar nu ginditi logic, dovediti ca nu ati citit cu atentie cele scrise de Mine.
Cit despre preoti, Eu nu ii combat. EU SUNT O INCARNARE DIVINA, IAR PREOTII SUNT COPIII MEI IUBITI. Cum as putea sa ii combat pe adevaratii Maestrii spirituali ai omenirii, pe proprii Mei apostoli?!? Dumneavoastra nu stiti sa faceti diferenta dintre alb si negru, dintre preoti si popi!
Preotii sunt doar acei oamenii care, in trecut, au murit ca martiri, pentru ca au propovaduit Cuvintul lui Dumnezeu; acum ei au o aura luminoasa, deci au un suflet iluminat de Duhul Sfant, Care curge si Se manifesta prin corpul lor fizic. Ei au cunoasterea corecta si alte virtuti Divine. PREOTI SUNT DOAR ACEI OAMENI MANTUITI - ILUMINATI SI ELIBERATI - DESAVIRSITI, CARE RESPECTA LEGILE DIVINE SI CARE SUNT INTRU-TOTUL DE PARTEA MEA, A ADEVARULUI SUPREM, DEOARECE EI SUNT DISCIPOLII MEI, DEVOTATI MIE CU TRUP SI SUFLET.
Popi sunt cei care se dau drept preoti, desi (precum am mai spus si acum 2000 de ani) sunt lupi in piei de oi. Spre deosebire de preoti (care au Duhul Sfant, dar nu neaparat si diplome de la facultatea de "teologie"), popii au o aura intunecata, in general neagra sau maro. (Va vorbesc de aura deoarece sunteti clarvazatoare.) Daca ritualurile crestine si faptele bune (facute fara credinta) va ajuta sa evoluati la infinit, atunci e minunat! Continuati sa sarutati miinile popilor-securisti si, in citiva ani, poate ca veti atinge Mantuirea. Aprindeti in continuare luminari la altarele bisericilor, insa aveti grija sa nu faceti exces de zel si sa provocati incendii! Si inca ceva, mult mai important: aprindeti oricit de multe luminari in exterior, insa aveti grija sa nu cumva sa va deschideti Inima fata de Iisus, ca atunci se va aprinde candela din sufletul dumneavoastra si, odata ego-ul ars, adio evolutie!
Iar despre draci, nu am a va dezvalui prea multe; am sa repet doar citeva cuvinte din cele spuse de dumneavoastra spre finalul parerii pe care o aveti despre cartea Mea: "dracii sunt acum mici, dar vor evolua"; "Eu sunt mica acum, dar voi creste." Concluzia (despre dumneavoastra) sa o traga cititorul.
Pina aici, cele scrise de Mine s-au adresat sufletului ratacit pe care il aveti; in continuare, Ma voi adresa atit ego-ului dumneavoastra, cit si ego-urilor tuturor acelora care va seamana.
In incheiere, va voi da citeva citate din Biblie, deoarece Imi place sa Ma copiez, dupa cum ati observat.
"Oricine tagaduieste pe Fiul nu are nici pe Tatal. Cine marturiseste pe Fiul are si pe Tatal."
"CEL CE NU ESTE CU MINE E IMPOTRIVA MEA, de aceea va spun: orice pacat si orice blesfemie li se poate ierta oamenilor, dar blasfemia impotriva Duhului Sfant nu li se va ierta. CEL CE VA GRAI IMPOTRIVA DUHULUI SFANT NU VA FI IERTAT nici īn veacul acesta, nici īn cel ce va sa fie."
"Pentru orice vorba desarta (orice cuvint de defaimare, insulta, calomnie, dar si vorbe fara rost, care nu duc la nimic bun) pe care o vor rosti, oamenii vor da socoteala in Ziua Judecatii; caci DIN CUVINTELE TALE TE VEI INDREPTATI (sa beneficiezi de mila, iertarea si Harul lui Dumnezeu) SI DIN CUVINTELE TALE VEI FI OSINDIT."
"SE POTICNEAU INTRU EL.
("Iisus le devenise piatra de poticnire, in sensul ca VORBELE SI FAPTELE SALE CONTRARIAU SIMTUL COMUN. A TE POTICNI INTRU HRISTOS INSEAMNA A NU-I ACORDA CREDITUL TOTAL SI NECONDITIONAT pe care Dumnezeu i-l pretinde omului, inseamna a te expune caderii in necredinta.")

Si Iisus le zicea: Un profet nu este dispretuit decit in patria sa si intre rudele sale si in casa lui."
"FERICIT ESTE ACELA CARE NU SE VA POTICNI INTRU MINE!"


Ultima editare efectuata de catre Neo in Lun Oct 06, 2008 10:11 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
http://www.messia.ro
MIH
web Master
web Master
MIH


Numarul mesajelor : 402
Location : Romania
Data de inscriere : 10/09/2008

Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Domnisoara Miruna   Parerile primilor cititori EmptyMier Sept 10, 2008 6:58 pm

Domnisoara Miruna I., 23 de ani,
Bucuresti, director firma:
(religia: crestin-ortodoxa)

"Am tot amīnat sa scriu parerea mea despre Carte, pentru ca efectiv nu stiam ce sa scriu. Acum am īnteles! Īn tot acest timp am crezut ca ar fi de cuviinta ca parerea mea sa fie o lunga palavrageala de 4-5 file (fata-verso, scris marunt)...
Ei bine, astazi īmi deschid Inima si-Ti scriu, mare, ca CEEA CE SIMT CU TOATA FIINTA MEA ĪN CARTEA TA ESTE ADEVARUL. DA, ACESTA ESTE ADEVARUL!
Mai mult de atīt nu-mi vine a scrie. Orice alta fraza as asterne pe hīrtie, n-ar putea exprima nici a mia parte din bucuria, linistea, puterea, claritatea pe care le primesc atunci cīnd Iti citesc Cartea.
Ce alta parere as mai putea avea fata de atīta Sinceritate, Simplitate, Claritate, Cursivitate ce dovedesc Inspiratia Divina?!
Iarta-ma ca Ti-am scris atīt de putin, dar asa mi se īntīmpla de fiecare data cīnd simt prea mult. Cuvintele devin prea mici"

MULTUMESC !!!"
Sus In jos
http://www.messia.ro
Continut sponsorizat





Parerile primilor cititori Empty
MesajSubiect: Re: Parerile primilor cititori   Parerile primilor cititori Empty

Sus In jos
 
Parerile primilor cititori
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Messia este reincarnat in Romania :: Parerea cititorilor :: Parerea primilor cititori-
Mergi direct la: