Messia este reincarnat in Romania
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Messia este reincarnat in Romania

Discutii pro si contra, pe tema cartii Autobiografie semnata de Messia Iisus Hristos
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 parerea mea despre Carte

In jos 
AutorMesaj
Pedros




Numarul mesajelor : 1
Varsta : 56
Location : Bucuresti
Data de inscriere : 10/02/2009

parerea mea despre Carte Empty
MesajSubiect: parerea mea despre Carte   parerea mea despre Carte EmptyJoi Feb 12, 2009 7:53 am

Cu ajutorul Domnului am reusit sa termin de citit aceasta Carte!
Prea multe lucruri nu sunt de spus despre Carte. Nu sunt un critic care sa-si dea cu parerea despre modul de editare sau prezentarea grafica a acesteia...
Pot sa afirm totusi ca ceea ce scrie in carte este de fapt Adevarat. Cine are "ochi" sa vada, cine are "urechi" sa auda! Aceasta Carte trebuie citita printre randuri, dincolo de exprimarea cuvintelor exista acea idee care trebuie inteleasa. Consider ca am reusit sa "prind" Ideea acestei Carti, multa lume a spus ca este cutremuratoare, adica nu-ti da multe variante finale... Maxim doua, ori esti de partea Adevarului, ori de partea nestiintei (aici intra cu succes si ignoranta) si pot spune mai departe ca acest sentiment de cutremurare nu m-a "lovit" asa de tare, poate doar a trecut pe langa mine. Daca trec acum in revista invatamintele Cartii constat cu placere ca ele erau deja "inscrise" in ADN-ul meu, ele sunt absolut de bun-simt si probabil de aceea nu am avut acea "tresarire"...
De asemenea finalul Cartii este transant (cuvantul este dur, dar adevarat) si pana la urma care a fost scopul editarii acestei Carti? Raspund eu: Sa ne trezim la Realitate! Imaginati-va doar ce inseamna sa spui si sa simti adevarul in fiecare zi! Asta insemna ca te simti usurat de fiecare data cand il afirmi! Sa-ti simti Inima intreaga dupa fiecare actiune de acest fel! Mai departe: imaginati-va ca de azi nu mai furati, aici ma refer la orice fel de furt, material, spiritual... Stiti ce bine va simtiti cand o astfel de actiune va reuseste? Ce ramane dupa aceea? Placerea imensa ca ai reusit sa faci ceea ce trebuie! Toate aceste invataminte ar putea sa fie extrapolate la viata cotidiana. Nu ramane decat priceperea fiecaruia sa le transpuna in viata. Acestea sunt doar doua exemple din multitudinea celor pe care le traiesc acum si va marturisesc ca ma fac sa ma simt bine. Ce a vrut sa spuna Autorul in Carte? Ca a venit vremea in care trebuie sa ne schimbam! Toate ororile zilnice, toate minciunile si toate faradelegile cu care suntem asa de obisnuiti si care au devenit parte integranta din fiecare dintre noi, aici unii oameni care or sa citeasca aceste randuri s-ar putea sa se simta ofensati - "cum? eu sa traiesc in minciuna? eu nu fur!" - aceste lucruri murdare nu sunt de fapt decat rodul mintii noastre analitice. Cata lume a incercat sa-si asculte inima intr-o anumita situatie? Foarte putini! Ce s-a intamplat dupa aceea? In necunostinta de cauza nu au facut decat sa "incarce" cu energie o actiune care in mod normal nu trebuia sa se intample! Au "donat" o parte din energia lor. Sa revenim la Cartea noastra. Reiterez cu aceasta ocazie ideea ca aceasta Carte este atat de simpla incat orice om poate sa o inteleaga, asta este si menirea ei! Facand abstractie de anumite capitole, care tin numai de experienta traita de Autor, in aceasta viata si in vietile anterioare, revelatia este ca sfaturile Lui sunt deja "scrise" in inima noastra, tot ce a dorit El a fost sa ne trezeasca, sa iesim din starea bolnavicioasa in care ne complacem acum. Bineinteles ca vor fi voci care sa spuna ca asta este situatia! Ca omul s-a identificat pana la unul cu aceasta situatie. Ca nu se mai poate iesi din ea. Ca este foarte greu! Cum sa facem asta? Sa ne shimbam atitudinea in fiecare zi! Sa constientizam binele, sa incetam sa mai facem rau, chiar si gratuit, sa iubim, sa facem o fapta buna! Sa invatam sa traim! Restul vine de la sine. Satisfactia este incomensurabila! Usurarea este inefabila, am ales termenul special pentru descrierea sentimentului. Sa invatam sa ne ajutam! Fraternitatea este un lucru inaltator! Cat ne costa pe fiecare dintre noi sa incepem sa ne schimbam? In bine! Eu am inceput deja!
Sus In jos
 
parerea mea despre Carte
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» PAREREA MEA DESPRE CARTE
» carte despre sfirsit, alte civilizatii si salvare
» Despre Messia si despre talentele noastre cele numeroase
» Cartea lui Enoh, cartea despre Dumnezeu si despre ingeri
» Multumesc pentru aceasta carte!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Messia este reincarnat in Romania :: Parerea cititorilor :: Parerile voastre-
Mergi direct la: